Neoformalist film analiz yaklaşımıyla Franz Kafka'nın Üç Şato romanı uyarlamalarının karşılaştırmalı incelemesi
From neoformalist film analysis perspective a comparative study of three adaptations for Franz Kafka's The Castle
- Tez No: 968928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
Özet
Kristin Thompson ve David Bordwell'in geliştirdiği Neoformalist film analiz yaklaşımı filmleri içerik ve biçim olarak bir bütün olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu söylemi sebebiyle tek bir yazılı eseri çıkış notası alan, Franz Kafka'nın Şato romanı sinema uyarlamaları üç uzun metraj film, Alman yönetmen Rudolf Noelte'nin yönettiği Das Schloß (Noelte, R., 1968), Rus yönetmen Aleksey Balabanov'un yönettiği Zamok (Balabanov, A., 1994) ve Avusturyalı yönetmen Michael Haneke'nin yönettiği Das Schloß (Haneke, M. ,1997) neoformalist yaklaşımla inclenecektir. Bu karşılaştırmalı neoformalist analizle içerik ve biçimin bir bütün olarak anlam yaratma ve anlatı kurma yönündeki katkıları araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Neoformalist film analysis approach developed by Kristin Thompson and David Bordwell aims to analyze films holistically, both in terms of content and form. Three feature-length film adaptations of Franz Kafka's novel The Castle, which take as their starting point a single written work, will be examined using a Neoformalist approach: Das Schloß (Noelte, R., 1968) by German director Rudolf Noelte, Zamok (Balabanov, A., 1994) by Russian director Aleksey Balabanov, and Das Schloß (Haneke, M., 1997) by Austrian director Michael Haneke. This comparative neoformalist analysis will explore the contributions of content and form to the creation of meaning and narrative as a whole.