Çağdaş sinema dili olarak modern epik form
Modern epic form as contemporary film language
- Tez No: 869508
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN KANDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, en genel ve kabul gören tanımıyla büyük ölçekli, tarihsel anlatılara yer veren uzun, destansı büyük prodüksiyonlar ve tarihi savaş filmleri olarak da tanımlanan epik sinemayı farklı bir tartışma noktasına taşımaktadır. Çalışmada epik, modern bir form olarak ele alınmış ve sinema dili ile ilişkisi çağdaşlık bağlamında ortaya konulmuştur. Modern epik form kavramsallaştırması ile sinema çalışmalarında yeni bir bakış açısı sunabilecek yeni bir tanımlama yapılmış ve bu kavramsallaştırma potansiyel bir analiz yaklaşımının temeli olarak ileri sürülmüştür. Modern epik form, sinemanın içkin dilini kavramak ve geliştirmek için tutarlı, kapsamlı ve zengin bir yapı olarak ele alınmaktadır. Bu çalışmada nitel veri toplama yöntemleri kullanılmış, neoformalist yaklaşım ve modern epik teorisinden hareketle, film analizleri için sinema diline ait altı temel alt kategori önerilmiştir. Bu kategoriler Epik Form, Modernlik, Çağdaşlık ve Evrensellik, Konu ve Olay Örgüsü, Mekân ve Çekim Ölçekleri, Kurgu şeklinde belirlenmiştir. Örneklem olarak seçilen Citizen Kane (1941) ve Ryan's Daughter (1970) filmleri modern epik formun sinema diline olan katkılarını somutlaştırmak adına analiz edilmiştir. Bu filmler, sadece teknik açıdan değil, modern epik sinemanın temel ögeleri olarak belirlenen epik form, modernlik, çağdaşlık ve evrensellik, konu ve olay örgüsü, mekân ve çekim ölçekleri ve kurgu ele alınarak incelenmiştir. Bu ögeler ile, modern epik formun sinema diline ne açılardan katkıda bulunabileceği ve sinema dilini hangi şekillerde zenginleştirebileceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis moves the discussion of epic cinema, which is generally accepted as involving large-scale, historical narratives characterized by lengthy, epic productions and historical war films, to a different point of discussion. In this study, the epic is considered as a modern form and its relationship with cinema language is reveals in the context of contemporaneity. A new definition that could offer a fresh perspective in cinema studies has been made with the conceptualization of the modern epic form, and this conceptualization is proposed as the basis for a potential analytical approach. The modern epic form is considered as a coherent, comprehensive, and rich structure for understanding and developing the inherent language of cinema. Drawing from the neoformalist approach and based on the fundamental elements of cinema language and modern epic theory, the study has categorized selected films as fitting the modern epic form and suggested six primary subcategories for analysis. These categories are defined as Epic Form, Modernity, Contemporaneity and Universality, Subject and Plot, Space and Shot Sizes, and Editing. Selected films Citizen Kane (1941) and Ryan's Daughter (1970) have been analyzed to concretize the contributions of the modern epic form to cinema language. These films have been examined not only technically, but also in terms of the fundamental elements of modern epic cinema identified as epic form, modernity, contemporaneity, and universality, subject and plot, space and shot sizes, and editing. With these elements, the study discusses how the modern epic form can contribute to cinema language and in what ways it can enrich it.