The impact of biophilic design parameters on sustainable healthcare environments: Two cases from turkey and somalia
Biyofilik tasarım parametrelerinin sürdürülebilir sağlık hizmeti çevrelerine etkisi: Türkiye ve somali'den iki örnek
- Tez No: 968927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Biyofili yoluyla insanlar doğası gereği doğal dünya ile bağlantı kurmak isterler. Yapay unsurların doğal unsurlarla uyumlu bir şekilde bir arada bulunmasını vurgulayan“biyofilik tasarım”, sağlığı ve iyiliği artırarak teşvik eden daha iyi çevreler yaratmak için bir fırsat sunmaktadır. Bu çalışma, biyofilik tasarım ilkelerinin insanları doğayla yeniden buluşturarak sağlık tesislerini iyileştirici çevrelere dönüştürüp dönüştüremeyeceğini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, biyofilik tasarım ilkelerini ve kalıplarını ele alarak bunların sağlık hizmeti çevrelerindeki uygulamalarını incelemekte ve iki hastanede karşılaştırmalı bir alan çalışması ile etkinliklerini değerlendirmektedir. Literatür taraması ve alan çalışmasının bulguları, biyofilik tasarım unsurlarının entegre edilmesinin sağlık hizmeti çevrelerindeki hastalar, personel ve ziyaretçiler üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın metodolojisi iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, biyofilik tasarım kavramına odaklanan kapsamlı bir literatür taramasını içermektedir. Temel biyofilik tasarım kalıpları, unsurları ve stratejileri incelenerek bunların sağlık çevreleriyle olan ilgisi vurgulanmakta ve sürdürülebilir tasarımla olan bağlantıları araştırılmaktadır. İkinci bölümde, niteliksel bir alan çalışmasıyla iki hastane, doğrudan gözlem ve biyofilik tasarım analizi yoluyla, literatür taramasıyla oluşturulan tasarım kalıpları kullanılarak değerlendirilmektedir. İnsan sağlığı ve iyiliğini etkilediği gösterilen bu kalıplar, etkinliklerinin belirlenmesi için saçilen iki hastanenin dış mekanlarında değerlendirilip karşılaştırılmaktadır. Bu çalışma, biyofilik tasarımın sağlık hizmeti çevrelerine entegre edilmesinin hastaların iyileşmesini önemli ölçüde artırdığı, stresi azalttığı ve hem hastalar hem de personel için genel iyilik halini artırdığı sonucuna varmaktadır. Kentsel çevreler geliştikçe, tasarımcılar ve planlamacılar halk sağlığının güçlendirilmesinde merkezi bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, bu değişim, tasarım disiplinleri ve sağlık profesyonelleri arasında daha fazla disiplinler arası işbirliğini gerektirmektedir. Sonuç olarak, daha sağlıklı çevreler için doğayı tasarıma entegre etmek tüm profesyonellerin etik sorumluluğunu yansıtmaktadır
Özet (Çeviri)
Through biophilia, humans naturally want to connect with the natural world.“Biophilic design,”which emphasizes the harmonious coexistence of artificial elements with natural ones, presents an opportunity to create better environments that promote health and well-being. This study aims to discover if biophilic design principles can transform healthcare facilities into healing environments by reconnecting people with nature. The study outlines biophilic design principles and patterns, reviews their applications in healthcare environments, and evaluates their effectiveness through a comparative field study of two hospitals. The findings of the literature review and the field study reveal the significance of integrating biophilic design elements to have a positive impact on the health and well-being of patients, staff, and visitors in healthcare environments. The methodology of this study is divided into two main parts. The first part involves an extensive literature review focusing on the concept of biophilic design. It examines core biophilic design patterns, elements, and strategies emphasizing their relevance to healthcare environments and exploring their links to sustainable design. In the second part, a qualitative field study evaluates two hospitals through direct observation, and biophilic design analysis, using design patterns established through a literature search. These patterns, which have been shown to impact human health and well-being, are assessed and compared in the outdoor environments of the two selected hospitals to determine their effectiveness. This study concludes that integrating biophilic design into healthcare environments significantly enhances patient recovery, reduces stress, and improves overall well-being for both patients and staff. As urban environments evolve, designers and planners play a central role in strengthening public health. Consequently, this shift requires greater interdisciplinary collaboration among design disciplines and healthcare professionals. After all, it reflects the ethical responsibility of all professionals to integrate nature into the design for healthier environments.