Comparative phytochemical and bioactivity studies on botanically different bee pollen samples and their flower sources
Farklı botanik kaynaklı arı polenleri ve çiçek kaynakları üzerinde karşılaştırılmalı fitokimyasal ve biyoaktivite çalışmaları
- Tez No: 968945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETİL GÜZELMERİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
Özet
Arı poleni, bal arıları tarafından çiçek poleni tanelerinin kullanılması ile üretilir. Bu nedenle, çiçek poleni, arı poleninin botanik kökeninin bir göstergesidir. Bu kökenin belirlenmesi arı poleninin kimyasal bileşimi, farmakolojik etkinliği ve potansiyel sağlık yararlarıyla doğrudan ilişkili olması nedeniyle büyük önem taşır. Bu çalışma, Türkiye ve Slovenya'dan toplanan petalli (Hedera helix) ya da petalsiz çiçeklerden (Castanea sativa, Salix ve Quercus spp.) köken alan arı poleni örneklerinin fitokimyasal içeriği ve biyolojik aktivitelerinin, botanik kaynaklar olan H. helix, C. sativa, S. alba ve Q. pubescens ile karşılaştırmalı olarak araştırıldığı ilk çalışmadır. Yüksek performanslı ince tabaka kromatografisi (YPİTK), arı poleni örneklerinin kimyasal parmak izi profillerinin ilgili bitki kaynaklarıyla benzerliğini ortaya koyarak her bir arı polenininin botanik kökenini belirlemiştir. H. helix çiçek anterleri ve ilgili arı polenlerinde (kersetin-3-O-β-glukopiranozil-(1→2)-β-galaktopiranozit, afzelin ve platanozit) ve C. sativa, S. alba ve Q. pubescens androkeum ve ilgili arı poleni örneklerinden (N1,N5,N10-trikaffeoilspermidin) tespit edilen işaretleyici bileşenler izole edilmiş ve yapıları nükleer manyetik rezonans (NMR) ve kütle spektrometresi (KS) ile aydınlatılmıştır. Bu işaretleyici bileşenlerin yanı sıra H. helix anterlerinde bulunan klorojenik asit ve 3,5-dikafeoilkinik asit ve C. sativa, S. alba ve/veya Q. pubescens androkeum örneklerinde tespit edilen kersetin, mirisitrin, hiperozit, kersitrin, izokersitrin ve rutin miktarları yeni geliştirilen ve valide edilen ultra veya yüksek performanslı sıvı kromatografisi (UPSK veya YPSK) yöntemleri kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca, örneklerin ve işaretleyici bileşenlerin antioksidan ve ksantin oksidaz enzim inhibisyon aktiviteleri spektrofotometrik ve YPİTK-biyootografi analizleri ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bee pollen is produced by honeybees using flower pollen grains. Therefore, flower pollen serves as a reliable indicator of the botanical origin of bee pollen. As the chemical composition of bee pollen is directly associated with its pharmacological efficacy and potential health benefits, identification of its origin has a critical importance. This study represents the first investigation of the phytochemical content and biological activity of bee pollen samples originated either from petalous (Hedera helix), or apetalous flowers (Castanea sativa, Salix, and Quercus spp.) collected from Türkiye and Slovenia, comparatively with their related floral sources as H. helix, C. sativa, S. alba, and Q. pubescens. High-performance thin-layer chromatography (HPTLC) identified the botanical origin of each bee pollen sample by revealing the similarity of their chemical fingerprints to those of the corresponding floral sources. Marker compounds detected in H. helix anthers and related bee pollen (quercetin-3-O-β-glucopyranosyl-(1→2)-β-galactopyranoside, afzelin, and platanoside) and C. sativa, S. alba, and Q. pubescens androecia and related bee pollen samples (N1,N5,N10-tricaffeoylspermidine) were isolated from bee pollen samples and their structures were elucidated by nuclear magnetic resonance (NMR) and mass spectrometry (MS). These marker compounds as well as chlorogenic acid and 3,5-dicaffeoylquinic acid (in H. helix anthers) and quercetin, myricitrin, hyperoside, quercitrin, isoquercitrin, and rutin (in C. sativa, S. alba, and/or Q. pubescens androecia samples) were quantified using newly developed and validated ultra/high-performance liquid chromatography (UPLC/HPLC) methods. Further, the antioxidant and xanthine oxidase (XO) enzyme inhibition activities of samples and marker compounds were evaluated by spectrophotometric and effect-directed chromatographic analyses.