Polivagal Teoriye dayali vagus sinir uyarımının, doğum ağrısı, anksiyete, oksitosin, kortizol düzeyleri, doğum süresi ve algısına etkisi
The effect of Polyvagal Theory-based vagus nerve stimulation on labor pain, anxiety, oxytocin, cortisol levels, labor duration, and birth perception
- Tez No: 968944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÖZÜYEŞİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, doğum sürecindeki kadınlarda Polivagal teoriye dayalı vagus sinir uyarımının doğum ağrısı, anksiyete, oksitosin ve kortizol düzeyleri ile doğum süresi ve doğum algısı üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Randomize kontrollü deneysel desende yürütülen bu çalışma, 1 Haziran 2024-30 Nisan 2025 tarihleri arasında Adana Seyhan Devlet Hastanesi'nde vajinal doğum yapan 48 primipar kadınla tamamlanmıştır. Araştırma bir müdahale bir kontrol grup ile yürütülmüştür. Araştırmada vagus sinirinin doğal yollarla uyarılması hedeflenmiştir. Bunun için geliştirilen müdahale protokolü video hazırlanarak oluşturulmuştur. Kadınların 3-4 cm, 5-6 cm ve 8-9 cm dilatasyon seviyelerinde video eşliğinde müdahaleyi yapmaları sağlanmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu, Vizüel Analog Skala (VAS), Yüz Kaygı Ölçeği (YKÖ), Durumluk Kaygı Envanteri (DKÖ), Hormon İzlem Formu ve Doğum Eylemi İzlem Formu ve Annenin Doğumu Algılama Ölçeği (ADAÖ) ile toplanmıştır. ADAÖ dışında tüm ölçümler üç farklı dilatasyon zamanlarında alınmıştır. Çalışma için etik kurul onayı, kurum izni ve katılımcılardan yazılı onam alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS 29 programı kullanılmış, istatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Müdahale öncesi gruplar arasında tanımlayıcı değişkenler, VAS, YKÖ, DKÖ, oksitosin ve kortizol toplam puan ortalamaları açısından anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Müdahale sonrası gruplar arası karşılaştırmalarda, VAS, YKÖ, DKÖ, oksitosin, kortizol, doğum süresi ve ADAÖ toplam puanları bakımından tüm ölçüm zamanlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p<0,05). Grup içi karşılaştırmalarda, VAS, YKÖ, DKÖ puanları, oksitosin ve kortizol düzeyleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık belirlenmiştir (p<0,05). Müdahale grubunda ön testlere göre son testlerde VAS, YKÖ ve DKÖ'de anlamlı iyileşme, kortizol düzeylerinde anlamlı azalma; oksitosin düzeyinde anlamlı artış görülmüştür (p<0,05). Bu bulgular video destekli vagus siniri uyarımının, doğum sürecinin farklı dilatasyon evrelerinde doğum ağrısını ve anksiyeteyi azaltmada, oksitosin düzeyilerini artırmada, kortizol düzeylerini azaltmada, doğum süresini kısaltmada ve olumlu doğum deneyimini desteklemede etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of vagus nerve stimulation based on Polyvagal Theory on labor pain, anxiety, oxytocin and cortisol levels, labor duration, and maternal birth perception in women during childbirth. Designed as a randomized controlled experimental study, it was carried out between June 1, 2024 and April 30, 2025 at Adana Seyhan Government Hospital with 48 primiparous women who had vaginal deliveries. The study was conducted with one intervention group and one control group. The intervention aimed to stimulate the vagus nerve through natural methods. A video-guided application protocol was developed for this purpose. Participants performed the application while watching the video at three different cervical dilatation levels: 3–4 cm, 5–6 cm, and 8–9 cm. Data were collected using the Personal Information Form, Visual Analog Scale (VAS), Facial Anxiety Scale (FAS), State Anxiety Inventory (STAI-I), Hormone Monitoring Form, Labor Process Monitoring Form, and the Maternal Perception of Birth Scale (MPBS). All measurements, except for the MPBS, were taken at the three different dilatation stages. Ethical approval, institutional permission, and written informed consent from participants were obtained for the study. Data were analyzed using SPSS version 29, with a statistical significance level set at p<0.05. No significant differences were found between the groups in terms of descriptive variables, VAS, FAS, STAI-I, oxytocin, and cortisol mean scores before the intervention (p>0.05). Post-intervention comparisons between the groups revealed statistically significant differences in all measurement times for VAS, FAS, STAI-I, oxytocin, cortisol, duration of labor, and MPBS total scores (p<0.05). Within-group comparisons also showed statistically significant differences in VAS, FAS, and STAI-I scores, as well as in oxytocin and cortisol levels (p<0.05). In the intervention group, compared to pre-tests measurements, there were significant improvements in VAS, FAS, and STAI-I scores, a significant decrease in cortisol levels, and a significant increase in oxytocin levels (p<0.05). These findings suggest that video-guided vagus nerve stimulation may be effective in reducing labor pain and anxiety at different stages of cervical dilatation, increasing oxytocin levels, decreasing cortisol levels, shortening the duration of labor, and supporting a more positive childbirth experience.