Üniversite öğrencilerinin COVİD-19 fobisi ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between COVID-19 phobia and psychological resilience levels and life satisfaction of university students
- Tez No: 968955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KIZILKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, üniversite öğrencilerinin Covid-19 fobisi ve psikolojik dayanıklılık ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi; Türkiye genelinde yaşayan ve öğrenim gören üniversite öğrencilerinden 286 kadın ve 118 erkek olmak üzere toplamda 404 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak; katılımcıların, demografik bilgilerini öğrenmek amacıyla“Sosyo Demografik Bilgi Formu”; Covid-19 fobi düzeyini belirlemek için“COVID-19 Fobi Ölçeği”; yaşam doyumu düzeyini öğrenmek için“Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ)”ve psikolojik dayanıklılık düzeylerini ölçmek için“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilen SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarında; Covid-19 fobi, yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin cinsiyete göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Covid-19 fobisinin ekonomik düzeye göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Kötü ekonomik düzeye sahip öğrencilerin yaşam doyumu ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin, orta ve iyi düzeye sahip katılımcılardan anlamlı düzeyde düşük olduğu saptanmıştır. Pandemi süresince ders başarısı düşen katılımcıların Covid-19 Fobi düzeyi, ders başarısı düşmeyen katılımcılardan anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Pandemi süresince ders başarısı düşmeyen öğrencilerin yaşam doyumu düzeyleri, ders başarısı düşen öğrencilerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Psikolojik dayanıklılığın pandemi süresince ders başarısının düşme durumuna göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. Yaşam Doyumu ile Covid-19 Fobisi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Yaşam Doyumu ile Psikolojik Dayanıklılık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Covid-19 Fobisi ile Psikolojik Dayanıklılık arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the relationship between covid-19 phobia and psychological resilience and life satisfaction of university students. The sample of the research; It consists of a total of 404 students, 286 women and 118 men, among university students living and studying throughout Turkey. As data collection tools;“SocioDemographic Information Form”to learn the demographic information of the participants;“COVID-19 Phobia Scale”to determine the level of Covid-19 phobia;“Satisfaction with Life Scale (LDS)”was used to find out the level of life satisfaction and“Psychological Resilience Scale”was used to measure the levels of psychological resilience. The data obtained in the research were analyzed with the help of SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 program. Independent t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and correlation analysis were used in the analysis of the data. In the research results; It was determined that Covid-19 phobia, life satisfaction and psychological resilience levels did not differ according to gender. It has been determined that Covid-19 phobia does not differ according to the economic level. It was determined that the life satisfaction and psychological resilience levels of the students with a bad economic level were significantly lower than the participants with medium and good levels. It was determined that the Covid-19 Phobia level of the participants whose academic success decreased during the pandemic was significantly higher than the participants whose academic success did not decrease. It was determined that the life satisfaction levels of the students whose academic success did not decrease during the pandemic were significantly higher than those of the students whose academic success decreased. It was determined that psychological resilience did not differ significantly according to the decrease in course success during the pandemic. A significant negative correlation was found between Life Satisfaction and Covid-19 Phobia. A positive and significant relationship was found between Life Satisfaction and Psychological Resilience. A significant negative correlation was found between Covid-19 Phobia and Psychological Resilience