Obsesif kompulsif belirtilerle intihar olasılığı, anksiyete, çocukluk çağı travma düzeyleri ve bazı sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişki
The relationship between obsessive compulsive symptoms and suicide probability, anxiety, childhood trauma levels, and some sociodemographic variables
- Tez No: 968966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, obsesif kompulsif belirtilerle intihar olasılığı, anksiyete, çocukluk çağı travma düzeyleri ve bazı sosyodemografik değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Tez bu konu hakkında güncel bir bilgi sağlayarak literatüre katkı yapmayı hedeflemektedir. Araştırmanın örneklemi 18-35 yaş arası 188'i kadın, 70'i erkek toplam 258 yetişkinden oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama aşamasında Sosyodemografik Bilgi Formu, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi(MOKSL), İntihar Olasılığı Ölçeği(İOÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği(ÇÇTÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği(BAÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Gruplarda T-Testi, Post-Hoc Tukey Testi, Pearson Korelasyon ve Tek Yönlü Varyans analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, eğitim düzeyi, psikolojik destek alma, ilaç kullanımı, daha önce intihar düşüncesi/girişiminde bulunma ve ailesinde intihar düşüncesi/girişiminde bulunma ile obsesif kompulsif belirtiler, intihar olasılığı, çocukluk çağı travma ve anksiyete düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. MOKSL toplam puanı ile İOÖ toplam ve alt boyutları, ÇÇTÖ toplam ve alt boyutları ve BAÖ düzeyleri arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. İOÖ toplam puanı ile alt boyutları, BAÖ toplam, ÇÇTÖ toplam ve tüm alt boyutları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu elde edilmiştir. Sonuç olarak; obsesif kompulsif belirti puanları yüksek olan bireylerin, intihar olasılığı, anksiyete ve çocukluk çağı travma puanları anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Ayrıca çocukluk çağı travma ve anksiyete puanları yüksek bulunan bireylerin, intihar olasılığı puanlarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract The aim of this study is to examine the relationship between obsessive-compulsive symptoms and suicide probability, anxiety, childhood trauma levels, and some sociodemographic variables.The thesis aims to contribute to the literature by providing up-to-date information on this subject. The sample of the research consists of a total of 258 adults, 188 women and 70 men, between the ages of 18-35. Sociodemographic Information Form, Maudsley Obsessive Compulsive Inventory (MOCI), Suicide Probability Scale (SPS), Childhood Trauma Questionnare (CTQ), and Beck Anxiety Scale (BAS) were used in the data collection phase of the research. In Independent Groups T-Test, Post-Hoc Tukey Test, Pearson Correlation and One-Way Analysis of Variance were used in the analysis of the data obtained. According to the research findings; Significant differences were found between gender, civil status, employment status, education level, psychological support, drug utilization,previous suicidal ideation/attempt and family suicidal ideation/attempt, and obsessive compulsive symptoms, suicide probability, childhood trauma and anxiety levels. A negative correlation was found between MOCI total score and SPS total and sub-dimensions, CTQ total and sub-dimensions, and BAS levels. A positive correlation was found between SPS total score and its sub-dimensions, BAS total, CTQ total and all sub-dimensions. As a result; Individuals with high obsessive-compulsive symptom scores had significantly lower suicide probability, anxiety and childhood trauma scores. In addition, it was observed that individuals with high childhood trauma and anxiety scores had significantly higher suicide probability scores.