Cotinus coggygria Scop. ve Rhus coriaria L. etil asetat ekstraktlarının antibakteriyel ve antibiyofilm etkilerinin araştırılması
Investigation of antibacterial and antibiofilm effects of Cotinus coggygria Scop. and Rhus coriaria L. etyl acetate extracts
- Tez No: 968967
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT SAFİYE ŞAY COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde, antibiyotiklere karşı gelişen direnç küresel ölçekte ciddi bir tehdit haline gelmiştir. Özellikle biyofilm oluşturan bakteriyel enfeksiyonların tedavisi son derece zorlaşmıştır. Bu durum farklı kaynaklardan yeni antimikrobiyal etkili maddelerin araştırılmasını gündeme getirmiştir. Bu çalışmanın amacı Cotinus coggygria Scop. (duman ağacı) ve Rhus coriaria L. (sumak) bitki ekstraktlarının; S.aureus (MRSA), S. aureus (MSSA), E. faecalis, S. epidermidis, E.coli, K. pneumonia, P.aeruginosa, A. baumannii, E. cloacae ve S.marcescens bakterilerinin standart suşları üzerindeki antibakteriyel ve antibiofilm etkilerini araştırmaktır. Antibakteriyel etkinlik, CLSI önerileri doğrultusunda sıvı mikrodilüsyon testi ile, antibiyofilm etkinlik ise mikrotitrasyon plaka yöntemi ile değerlendirildi. C. Coggygria Scop. ile yapılan çalışmalarda; en düşük Minimal İnhibitör Konsantrasyon (MİK) değeri (2,5 mg/mL) S. epidermidis, E. coli, A. baumannii ve S. marcescens suşlarında gözlemlendi. Minimal Bakterisidal Konsantrasyon (MBK) düzeyinde ise yalnızca A. baumannii suşu 2,5 mg/mL ile en düşük değeri gösterdi. E. faecalis ve A. baumannii suşlarında MİK ve MBK değerleri eşit bulundu. En fazla biyofilm inhibisyonu %47,39 ile E. faecalis suşunda, biyofilm eradikasyon ise %83,21 ile P. aeruginosa suşunda gerçekleşti. R. coriaria L. Ekstraktı için en düşük MİK değeri (0,62 mg/mL) MRSA ve S. epidermidis suşlarında gözlemlendi. MBK değerlendirmesinde, S. epidermidis ve A. baumannii suşları 1,25 mg/mL ile en düşük değeri gösterdi. Biyofilm inhibisyonu en yüksek oranda (%46,96) MSSA suşunda, biyofilm eradikasyonu ise en yüksek oranda (%38,93) E. faecalis suşunda gözlendi. Sonuç olarak, C. coggygria Scop. ve R. coriaria L. ekstraktları, toplum kökenli ve hastane kaynaklı enfeksiyonlarla sıklıkla ilişkilendirilen, klinik açıdan önemli referans suşlara karşı değişen düzeylerde antibakteriyel ve antibiyofilm aktiviteler göstermiştir. Bu bitkiler antibiyotiklere dirençli patojenlerin kontrolünde umut vadeden doğal alternatifler arasında yer almakta ve gelecekteki tedavi stratejilerine önemli katkılar sunabilecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, antibiotic resistance has emerged as a serious global threat. In particular, the treatment of bacterial infections associated with biofilm formation remains highly challenging. This challenge has highlighted the urgent need to explore novel antimicrobial agents from alternative sources. Among these, the extraction and therapeutic application of antimicrobial agents derived from medicinal plants have gained significant momentum. The aim of this study was to investigate the antibacterial and antibiofilm activities of Cotinus coggygria Scop. (Smoke tree) and Rhus coriaria L. (sumac ) plant extracts were evaluated against standard strains of S. aureus (MRSA), S. aureus (MSSA), E. faecalis, S. epidermidis, E. coli, K. pneumoniae, P. aeruginosa, A. baumannii, E. cloacae, and S. marcescens. Antibacterial activity was assessed using the broth microdilution method in accordance with CLSI guidelines, while antibiofilm activity was evaluated via the microtiter plate assay. For C. Coggygria Scop., the lowest MIC value (2.5 mg/mL) was observed against S. epidermidis, E. coli, A. baumannii, and S. marcescens. At the Minimum Bactericidal Concentration (MBC) level, only A. baumannii exhibited the lowest value of 2.5 mg/mL. In E. faecalis and A. baumannii strains, the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) and Minimum Bactericidal Concentration (MBC) values were found to be equal. The highest biofilm inhibition was recorded in E. faecalis (47.39%), while the highest eradication rate was observed in P. aeruginosa (83.21%). For R. coriaria L., the lowest MIC value (0.62 mg/mL) was detected in MRSA and S. epidermidis strains. In MBC evaluations, S. epidermidis and A. baumannii showed the lowest values (1.25 mg/mL). The highest biofilm inhibition was observed in the MSSA strain (46.96%), while the highest eradication rate was recorded in E. faecalis (38.93%). In conclusion, C. coggygria Scop. and R. coriaria L. extracts exhibited varying levels of antibacterial and antibiofilm activities against clinically significant reference strains commonly associated with community-acquired and nosocomial infections.These plant extracts represent promising natural alternatives for the control of antibiotic-resistant pathogens and may contribute significantly to future therapeutic strategies.