COVİD-19 korkusu olan üniversite öğrencilerinin çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazır bulunuşluğu ile akademik motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the ready for online learning and the academic motivations of university students with fear of COVİD-19
- Tez No: 968965
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Covid-19 korkusu olan üniversite öğrencilerinin çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluğu ile akademik motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya, Türkiye'de çeşitli üniversitelerde öğrenim gören 252 üniversite öğrencisi katılmıştır. Katılımcılara, sırasıyla“Kişisel Bilgi Formu, COVİD-19 Korkusu Ölçeği, Çevrimiçi Hazırbulunuşluk Ölçeği ve Akademik Motivasyon Ölçeği”uygulanmıştır. Katılımcılardan toplanan verilerin analizi için IBM SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Buna göre korelasyon, T-tesi, Anova gibi teknikler kullanılarak analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyet ile covid korkusu ve cinsiyet ile akademik motivasyon arasında istatistiksel olarak farklılık saptanmıştır. Yaş ile çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluk ve yaş ile akademik motivasyon arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Son olarak, çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluk arasında covid-19 korkusu arasında istatistiksel olarak hafif düzeyde pozitif yönde anlamlılık mevcuttur. Çalışmanın sonuçlarına göre ise; covid korkusu olan kadınlara yönelik psikolojik destek uygulamalarında bulunulması, çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluk ile akademik motivasyon ve sağlık anksiyetesi arasındaki ilişkinin ölçülmesine yönelik araştırmalar yapılması, akademik motivasyonun alt boyutları ile cinsiyet değişkeni arasında daha ayrıntılı araştırmaların gerçekleştirilmesi, çevrimiçi öğrenmeye yönelik hazırbulunuşluğun ilerleyen yaş gruplarında daha da geliştirilmesine yönelik önlemler alınarak uygulanması, 30 ya da 40 yaş grubundakilerin akademik motivasyonlarının neden daha yüksek olduğuna yönelik araştırmalar yapılması önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between the readiness for online learning and academic motivation of university students with fear of Covid-19. 252 university students studying at various universities in Turkey participated in the research.“Personal Information Form, COVID-19 Fear Scale, Online Readiness Scale and Academic Motivation Scale”were applied to the participants, respectively. IBM SPSS 25.0 package program was used to analyze the data collected from the participants. Accordingly, analysis was performed using techniques such as correlation, T-test, and Anova. As a result of the research, a statistical difference was found between gender and fear of covid, and between gender and academic motivation. A statistically significant difference was found between age and readiness for online learning, and between age and academic motivation. Finally, there is a statistically slight positive significance between readiness for online learning and fear of covid-19. According to the results of the study; Conducting psychological support applications for women with a fear of covid, conducting research to measure the relationship between readiness for online learning and academic motivation and health anxiety, conducting more detailed research between the sub-dimensions of academic motivation and the gender variable, readiness for online learning can be further enhanced in later age groups. It has been suggested that measures should be taken and implemented, and researches should be conducted on why the academic motivation of those in the 30 or 40 age group is higher.