Ortaokul öğrencilerinin aile bütünlük duygusu, tükenmişlik, yaşam doyumu ve sınav kaygısının araştırılması
Investigation of secondary school students' family sense of coherence, burnout, life satisfaction and exam anxiety
- Tez No: 968988
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ŞANLI KULA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Kırşehir/Merkez ortaokullarında okuyan öğrencilerin aile bütünlük duygusu, tükenmişlik, yaşam doyumu ve sınav kaygısının sosyodemografik özelliklere göre araştırmak amaçlanmaktadır. Çalışmanın evreni 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kırşehir/Merkez ortaokullarında 5., 6., 7. ve 8. sınıfında okuyan öğrencilerin tamamından oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Aile Bütünlük Duygusu”,“Tükenmişlik”,“Yaşam Doyumu”ve "Sınav Kaygısı'' ölçekleri kullanılmıştır. Cinsiyete göre, erkek öğrencilerin duyarsızlaşması daha yüksek; kadın öğrencilerin ise sınav kaygısı anlamlı biçimde daha yüksektir. Araştırma sonucunda sınıf, algılanan aile ekonomik durum ve son iki ayda yaşamı etkileyen olaya göre aile bütünlük duygusu ortalamaları arasında anlamlı farklılık vardır. Tükenmişlik ortalamaları arasında sınıfa göre anlamlı farklılık vardır. Yaşam doyumunda cinsiyet, kardeş sayısı, anne çalışma, baba eğitim durumu, özel ders alma, özel ders sayısı ve evde yaşanılan kişi/kişilere göre ortalamalar arası anlamlı farklılık yoktur. Cinsiyet, sınıf, anne-baba eğitim durumu ve son iki ayda yaşamı etkileyen olaya göre sınav kaygısı ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı farklılık vardır. Kadınların sınav kaygısı ortalaması erkeklere göre anlamlı olarak daha büyük bulunmuştur. Sınıfa göre 5. sınıf öğrencilerinin aile bütünlük duygusu, yetkinlik ve yaşam doyumu ortalaması diğer sınıflara göre daha büyükken, tükenmişlikleri daha düşüktür. Algılanan aile ekonomik durum arttıkça aile bütünlük duygusu ve yaşam doyumu artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the family cohesion, burnout, life satisfaction, and test anxiety of students attending Kırşehir Central secondary schools based on sociodemographic characteristics. The study population consists of all 5th, 6th, 7th, and 8th grade students attending Kırşehir Central secondary schools during the 2022- 2023 academic year. The study used the“Family Sense of Coherence,”“Burnout,”“Life Satisfaction,”and“Test Anxiety”scales as data collection tools. Male students reported higher levels of depersonalization, while female students reported significantly higher levels of test anxiety. The study found a significant difference between the mean scores for family sense of coherence based on grade, perceived family economic status, and life- affecting events in the last two months. There were significant differences between the mean scores for burnout based on grade. There were no significant differences between the mean scores for life satisfaction based on gender, number of siblings, mother's employment status, father's education status, taking private lessons, the number of private lessons, or living with other people at home. There were statistically significant differences between the mean scores for test anxiety based on gender, grade, parent's education status, and life-affecting events in the last two months. Females had significantly higher test anxiety than males. 5th grade students had the highest sense of family sense of coherence, competence, and life satisfaction, while their burnout was the lowest. As perceived family economic status increased, so did the sense of family sense of coherence and life satisfaction.