Thymus vulgaris L. bitkisinin oral kanser hücrelerindeki sitotoksik etkisi
Cytotoxic effects of plant named Thymus vulgaris L. on oral cancer cell
- Tez No: 968999
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi ve Doğal Ürünler Kimyası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi ve Doğal Ürünler Kimyası Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Thymus vulgaris L. bitkisinin antiproliferatif etkisi oral kanser hücresi üzerinde çalışılarak sitotoksik etkisi değerlendirilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, 1:10, %70 etanol ekstresi oral kanser hücreleri üzerinde etkili bulunmuştur. Tez kapsamında, kurutulmuş Thymus vulgaris bitkisinin herba %70 etanol ekstresi (1:10) ve sulu (1:10) ekstresi hazırlanmış ve bu ekstrelerin OSC-19 ve HBT-41 hücre hatlarındaki sitotoksisitesi çalışılmış ve %70 etanol ekstresinin sitotoksisite sergilediği tespit edilmiştir. T.vulgaris herba standardize %70 etanol ekstresi ve sulu ekstresi elde edilmiştir. Her birinin spesifikasyonu oluşturulmuştur. Deney sonuçlarına göre alkol içerisinde hazırlanarak elde edilmiş olan Thymus vulgaris ekstresinin, 15 µg/ml dozunun, proliferasyonu OSC-19 hücreleri için %21; HTB-41 için %7,4 oranında baskıladığı tespit edilmiştir. Su içerisinde hazırlanarak elde edilen Thymus vulgaris ekstresi her iki hücre için de etkili bulunmamıştır. Çalışmada, Thymus vulgaris L. (kekik otu) bitkisinin oral kanser hücreleri üzerindeki antiproliferatif ve sitotoksik etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı, bitkiden elde edilen farklı ekstrelerin oral kanser hücre hatları olan OSC-19 ve HTB-41 üzerindeki olası terapötik etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında, kurutulmuş Thymus vulgaris bitkisinin herbasından iki farklı ekstre hazırlanmıştır: %70 etanol ekstresi ve sulu ekstre (her ikisi de 1:10 oranında). Bu ekstreler, laboratuvar ortamında kültüre edilmiş kanser hücrelerine uygulanarak hücrelerin canlılıkları ve çoğalma kapasiteleri incelenmiştir. Sitotoksisite analizleri sonucunda, %70 etanol ekstresinin her iki hücre hattı üzerinde de anlamlı düzeyde antiproliferatif etki gösterdiği tespit edilmiştir. Buna karşılık, su ile hazırlanan ekstrenin herhangi bir sitotoksik veya antiproliferatif etki göstermediği belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, %70 etanol içerisinde hazırlanan ekstre, 15 µg/ml dozunda uygulandığında OSC-19 hücrelerinde %21, HTB-41 hücrelerinde ise %7,4 oranında proliferasyonu baskılamıştır. Bu durum, bitkinin etkin bileşiklerinin etanol içerisinde çözünerek biyolojik aktivitesini artırdığını göstermektedir. Ayrıca, her iki ekstrenin standardizasyonu yapılmış ve spesifikasyonları belirlenmiştir. Sonuç olarak, Thymus vulgaris bitkisinin etanol ile elde edilen ekstresinin, özellikle OSC-19 hücre hattında, belirgin bir antikanser potansiyel taşıdığı ortaya konmuştur. Bu bulgular, gelecekte yapılacak farmakolojik ve klinik araştırmalar için ön bilgi niteliğindedir ve doğal ürünlerin kanser tedavisindeki rolünü destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antiproliferative effect of Thymus vulgaris L. plant was studied on oral cancer cells and its cytotoxic effect was evaluated. According to these results, 1:10, 70% ethanol extract was found to be quite effective on oral cancer cells. Within the scope of the thesis, dried Thymus vulgaris plant's herba 70% ethanol extract (1:10) and aqueous (1:10) extract were prepared and the cytotoxicity of these extracts on OSC-19 and HBT-41 cell lines was studied and it was determined that 70% ethanol extract exhibited cytotoxicity. T.vulgaris herba standardized 70% ethanol extract and aqueous extract were obtained. The specifications of each were established. According to the experimental results, 15 µg/ml dose of Thymus vulgaris extract prepared in alcohol, proliferation was 21% for OSC-19 cells; It was determined that HTB-41 suppressed by 7.4%. Thymus vulgaris extract prepared in water was not found to be effective for both cells. This study, the antiproliferative and cytotoxic effects of Thymus vulgaris L. (common thyme) on oral cancer cell lines were evaluated. The aim was to investigate the potential therapeutic effects of different extracts of the plant on oral cancer cell lines OSC-19 and HTB-41. Two types of extracts were prepared from the dried aerial parts of Thymus vulgaris : a 70% ethanol extract and an aqueous extract, both at a 1:10 (w/v) ratio. These extracts were applied to cultured cancer cells and the effects on cell viability and proliferation were examined. The cytotoxicity analyses revealed that the 70% ethanol extract exhibited a significant antiproliferative effect on both cell lines, whereas the aqueous extract showed no notable cytotoxic or antiproliferative activity.According to the results, the ethanol-based extract at a concentration of 15 µg/ml inhibited proliferation by 21% in OSC-19 cells and 7.4% in HTB-41 cells. This indicates that the active compounds responsible for the biological activity are more effectively extracted in ethanol, highlighting the importance of the solvent used during extraction. Additionally, both extracts were standardized and their specifications were established. In conclusion, the ethanol extract of Thymus vulgaris demonstrated a clear anticancer potential, particularly in the OSC-19 oral cancer cell line. These findings provide preliminary insights for future pharmacological and clinical studies, supporting the possible role of natural products in cancer therapy.