Ankaferd blood stopper (ABS)'in deneysel sepsis üzerine histopatolojik etkileri
Ankaferd blood stopper (ABS)'i̇n deneysel sepsi̇s üzeri̇ne hi̇stopatoloji̇k etki̇leri̇
  1. Tez No: 452999
  2. Yazar: TUĞBA NUR AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sepsis sistemik inflamasyonun eşlik ettiği infeksiyonla karakterize sıkçarastlanan, aynı zamanda ciddi ve uğraştırıcı bir klinik durumdur. Ayrıca sepsis yoğunbakım ünitelerinin de en sık karşılaşılan problemlerinden birisidir. Muhtemelensepsisin etiyolojisinin değişkenlik göstermesi nedeniyle, yoğun bakım veantibiyotiklerdeki mevcut ilerlemelere rağmen sepsisle ilişkili yüksek mortaliteoranları aynen sürmektedir. Erken sepsis yönetiminde antimikrobiyal tedavinin yerioldukça önemlidir ve antibiyotik tedavisi mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır.ABS folklorik olarak geleneksel Türk hekimliğinde hemostatik ajan olarakkullanılmış bir bitkisel ekstrakttır. Thymus vulgaris (kekik), Glycyrrhiza glabra(meyan kökü), Vitis vinifera (asma), Alpinia officinarum (havlıcan) ve Urtica dioica(ısırgan otu) bitkilerinin standardize karışımından oluşturulmuş bir üründür.Glycyrrhiza glabra bitkisinin içeriğindeki bazı bileşiklerin metisiline dirençli veduyarlı Staphylococcus aureus türleri üzerinde antibakteriyel etkileri olduğu,yapraklarının antifungal ve antibakteriyel etkili bileşikler içerdiği bilinmektedir.Ankaferd'in hemostaz açısından yapılan invivo ve invitro çalışmaları yanında çoksayıda patojen için antimikrobiyal aktivitesi test edilmiştir. Birçok izolata karşı aktifantibakteriyel etkisi olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda Ankaferd verilen ve verilmeyen deneklerde oluşturulansepsisin karaciğer, akciğer ve böbrek histopatolojilerine etkileri incelenmiştir.Ankaferd'in invitro olarak antimikrobiyal etkisinin olduğu birçok çalışmada raporedilmiştir. Bu çalışmada oral Ankaferd alan ve almayan gurupların sepsis sonrasıorgan histopatolojik bulguları benzer bulunmuştur. Literatürde Ankaferd'in oralverilme sonrası gastrointestinal sistemden emilip emilmediği konusunda çalışmayarastlanmamıştır. Ankaferd'in antimikrobiyal etkinliği rapor edilmesine rağmen buçalışmada gruplar arasında fark olmaması muhtemelen Ankaferd'in oral yollaverilmesi sonrası emilememiş olması ve sistemik etkisinin olmaması ile açıklanabilir.Bununla beraber Ankaferd'in sepsis gibi ciddi enfeksiyon tablosunda tek başınayeterli antimikrobiyal etkinlik gösterememiş olabileceği de düşünülebilir.Ankaferd'in invivo antimikrobiyal etkisinin olup olmadığını göstermek içindaha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Sepsis is a serious and challenging clinical situation characterized bysystemic inflammation and associated with infection. And also sepsis is one of themost frequently encountered problems in the intensive care units. Probably due to thevariability of the etiology of sepsis and instead of intensive care units and advancesin antibiotics high mortality rates in sepsis is continued. İn the management of sepsisearly-onset of antimicrobial therapy is very important and antibiotic therapy shouldbe initiated as soon as possible. ABS is an herbal extract which used as hemostatic agent in traditionalTurkish medicine. It is a product created with mixture of Thymus vulgaris (thyme),Glycyrrhiza glabra (licorice), Vitis vinifera (grape vine), Alpinia officinarum(galanga) and Urtica dioica (stinging nettle). Some contents of Glycyrrhiza glabrahave antibacterial effects on methicillin-resistant and-sensitive Staphylococcusaureus species and the leaves of Glycyrrhiza glabra are known to have antifungal andantibacterial effects. Not only hemostasis effects of ankaferd but also antimicrobialeffects were tested. Antibacterial effect was shown against many strains. In our study we investigated, liver, lung and kidney histopatologies of sepsiscreated ankaferd given and not-given groups. Ankaferd's antimicrobial effect havebeen shown in several in vitro studies. In this study, histopathologic findings weresimilar between the groups receiving and not receiving oral Ankaferd after sepsis.There were no literature about absorbtion of ankaferd from the gastrointestinal tractafter oral administration. Although the antimicrobial activity of Ankaferd have beenreported, in our study we found no difference between the group after administrationof oral Ankaferd. This situation may probably be explained by the lack of systemiceffect of Ankaferd and lack of gastointestinal absorbtion after oral administration.However, in serious infections such as sepsis Ankaferd may be insufficient todemonstrate the antimicrobial activity. More extensive studies are needed to demonstrate the in vivo antimicrobialeffect of Ankaferd.