Sanat terapisinin özel eğitim sınıfı düzeyindeki öğrencilere katkısının duygusal zekâ bağlamında incelenmesi
Examining the contribution of art therapy to special education class students in the context of emotional intelligence
  1. Tez No: 969030
  2. Yazar: ÖZGE AKMEŞE
  3. Danışmanlar: DOÇ. OKAN BOYDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sanat terapisinin özel eğitim sınıfı düzeyindeki öğrencilerin duygusal zeka gelişimlerine olan katkılarını derinlemesine incelemeyi hedeflemektedir. Özel eğitim gereksinimi duyan öğrencilerin duygularını tanıma, ifade etme ve yönetme gibi duygusal zeka becerilerinde sıklıkla zorluklar yaşadığı göz önüne alındığında, sanat terapisi, yaratıcı ve dışavurumcu bir süreç sunarak bu öğrencilerin kendilerini daha rahat ifade etmelerine, duygusal farkındalıklarını artırmalarına ve sosyal becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyan potansiyel bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, sanat terapisinin özellikle öğrencilerin öz farkındalık, öz yönetim, sosyal farkındalık ve ilişki yönetimi gibi duygusal zeka alt boyutları üzerindeki potansiyel etkilerini, mevcut teorik çerçeveler, alanyazındaki çalışmalar ve ilgili dokümanlar ışığında analiz etmek ve sanat terapisinin özel eğitimde duygusal zeka gelişimini destekleyici bir yöntem olarak kullanılabilirliğine dair çıkarımlarda bulunmaktır. Bu amaca ulaşmak için nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi (belgesel tarama) tekniği benimsenecek; bu kapsamda sanat terapisi, özel eğitim ve duygusal zeka konularını bir arada veya ayrı ayrı ele alan yerli ve yabancı akademik makaleler, tezler (yüksek lisans ve doktora), kitaplar, konferans bildirileri, araştırma raporları ve ilgili alanyazındaki diğer bilimsel yayınlar sistematik bir şekilde taranacaktır. Nihayetinde, araştırmanın bulgularının özel eğitim alanında sanat terapisinin etkin kullanımına yönelik somut öneriler sunması ve bu alandaki uygulamalara değerli bir perspektif kazandırması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Art therapy is a therapy method that uses various forms of art to contribute to the emotional, mental and social development of individuals. Especially for students in the special education class, this approach plays an important role in the development of their emotional intelligence. Emotional intelligence is defined as the ability of individuals to understand, manage their own emotions and recognize the emotions of others. Students with special educational needs may often experience difficulties in social interactions and have difficulty communicating their emotional expressions in a healthy way. Art therapy allows these students to express themselves, while at the same time helping them to increase their emotional awareness. For example, art forms such as painting, music or drama allow students to explore their inner world and express their emotional experiences outwardly. This process contributes to students developing their empathy skills, strengthening their social relationships, and increasing their emotional regulation skills. In addition, the safe and supportive environment provided during art therapy sessions makes students feel safe and allows them to perform their emotional expressions more comfortably. Thus, the effects of art therapy on students in the special education class are very valuable for the development of their emotional intelligence, and the application of such therapies also offers positive contributions to the general psychological well-being of students. In this context, systematic evaluation and dissemination of art therapy practices stands out as an important requirement in the field of special education.