Yeme bağımlılığının dürtüsellikle ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between food addiction and i̇mpulsivity
- Tez No: 969031
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
ürkiye Salgın Dönemi Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi (TURBAHAR COVID-19) kapsamında yürütülmekte olan bu çalışmada yeme bağımlılığı ile dürtüsellik ilişkisi incelenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak sosyodemografik bilgi formu, Duygusal Yeme Ölçeği (DuygusalYeme) ve Barrat Dürtüsellik alt boyutu kullanılmıştır. Toplanan veriler bu proje için oluşturulan özel bir yazılım sistemiyle çevrim içi (online) ortamda toplanmıştır. Çalışmaya dahil olan 25620 kişinin 14567'si Duygusal Yeme Ölçeğini ve 11053 Barrat Dürtüsellik alt boyutunu doldurmuştur. Duygusal Yeme Ölçeğini dolduran 14567 kişinin %32,4'ü erkek ve %67,6'sı ise kadındır. Dürtüsellik alt boyutunu dolduran 11053 kişinin %32,2'si erkek ve %67,8'i ise kadındır. Katılımcıların yeme bağımlılığı ve dürtüsellik düzeyleri üzerinde yaş, eğitim düzeyi ve medeni durum değişkenlerinin etkisi incelenmiştir. Veriler üzerinde yapılan analizlerde bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve yeme bağımlılığı ve dürtüsellik arasındaki ilişkiyi incelemek için de korelasyon analizi yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda duygusal yeme ve dürtüsellik arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu ve birlikte hareket ettikleri sonucuna varılmıştır (r=0,321; p<.001). Ayrıca duygusal yeme davranışı ile sosyodemografik özelliklerin incelendiği tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonucunda sadece yaş grupları arasında önemli bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Diğer değişkenlerin duygusal yeme ve dürtüsellik üzerinde bir farklılık oluşturmadığı anlaşılmıştır. Elde edilen bulgular tablolar halinde sunulmuş ve literatürdeki çalışmalar kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The association between food addiction and impulsivity, was investigated in this study, which is part of the Turkey Epidemic Addiction and Mental Health Map Project (TURBAHAR COVID-19). The Emotional Eating Scale (Emotional Eating), the Barrat Impulsivity the sociodemographic information form were employed as data collection tools in the study. The data was gathered in an online setting using a custom software system developed specifically for this research. The Emotional Eating Scale was completed by 14567 participants, and the Impulsivity was completed by 11053. The Emotional Eating Scale was completed by 14567 persons, with 32.4 percent of men and 67.6% of women. Males made up 32.2 percent of the 11053 participants who completed the impulsivity sub-dimension, while females made up 67.8%. The impact of age, education level, and marital status variables on the participants' degrees of food addiction and impulsivity were investigated. Independent sample t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), and correlation analysis were also employed to assess the relationship between the variables in the data analysis. As a consequence of the research, it was discovered that emotional eating and impulsivity have a positive correlation and act in concert (r=0.321; p.001). Furthermore, it was revealed that there was a significant difference solely across age groups after a one-way analysis of variance (ANOVA) was performed on emotional eating behavior and sociodemographic factors. Other variables, it was established, made little difference in emotional eating and impulsivity. Tables are used to present the findings, which are then compared to studies in the literature.