Gonadotropin salıverilme hormonunun (GnRH) koyunlarda döl verimine etkisi
Effects of gonadotropin releasing hormone (GnRH) administration on reproductive performance in sheep
  1. Tez No: 96905
  2. Yazar: MEHMET AKİF ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Ill GONADOTROPİN SALIVERİLME HORMONUNUN (GnRH) KOYUNLARDA DÖL VERİMİNE ETKİSİ ÖZET Çiftleşme mevsiminde Saf Karayaka ve Sakız x Karayaka F2 (SKY) melezi koyunlarda GnRH uygulamasının döl verim kriterleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla üç deneme planlanmıştır. Birinci denemede koyunlar kontrol (1. grup, n=27), çiftleştirme esnasında kas içi 4 jag GnRH analoğu“Receptal”(2. grup, n=27), kızgınlık sonrası 12. günde 4 ^g GnRH uygulaması (3. grup, n=30) ve hem kızgınlık sırasında ve hem de kızgınlık sonrası 12. günde 4'er }j.g GnRH uygulaması (4. grup, n=30) yapılan gruplara ayrılmışlardır. Birinci denemede gebelik oranlan yukarıdaki sıralamaya göre %70.37, %70.37, %93.33 ve %73.33 olarak; batın büyüklüğü ise aynı sırayla 1.21, 1.16, 1.29 ve 1.27 olarak gerçekleşmiş ve gruplar arasında istatistiki önemli farklılık bulunmamıştır. Kızgınlık sonrası 13-15.
Özet (Çeviri)
V EFFECTS OF GONADOTROPIN RELEASING HORMONE (GnRH) ADMINISTRATION ON REPRODUCTIVE PERFORMANCE IN SHEEP ABSTRACT Three experiments were conducted to determine the effects of GnRH agonist (Receptal) administration on the reproductive performance of Karayaka and Sakiz x Karayaka F2 (SKY) crosses during the breeding season. In the first experiment, ewes were allocated into 4 treatment groups; group 1, control (n=27); group 2, GnRH (4 jig) agonist administration (im) at mating (n=27); group 3, GnRH injection (4 (j.g) on day 12 postmating (n=30); group 4, GnRH injection (4 jug) of the day of mating and on day 12 after mating (n=30). In results, pregnancy rates were 70.37, 70.37, 93.33 and 73.33%; and litter size were 1.21, 1.16, 1.29 and 1.27 for groups 1, 2, 3 and 4, respectively. There were no significant differences between treatment groups in terms of either pregnancy rates or litter size (P>0.05).