Çocukluk çağı örselenme yaşantılarına maruz kalmanın duygusal tepkisellik ve fonksiyonel olmayan tutumlar ile ilişkisinin incelenmesi
An examination of emotional responses and non functional behaviors in individuals who have experienced childhood traumas
- Tez No: 969090
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile yetişkinlik yıllarındaki duygusal tepkisellik düzeyi ve fonksiyonel olmayan tutumlar arasında ki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya gönüllü olarak katılan 217'si kadın 86'sı erkek olmak üzere 304 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların yaşları 18-65 yaş arasında değişmektedir. Katılımcılar rastgele örnekleme yöntemiyle çalışmaya dâhil edilmiştir. Veriler çevirim içi olarak toplanmıştır. Katılımcılara Google anketler üzerinde oluşturulan ölçeklerin linki yollanmıştır. Katılımcılar bilgilendirilmiş onam formu sayesinde gönüllü katılımlarını beyan etmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacının düzenlemiş olduğu Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları Ölçeği, Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği A formu ve ERS Duygusal Tepkisellik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizi SPSS paket programı ile yapılmıştır. Toplanan verilerin analizi Kruskal Wallis, Mann Whitney U ve Spearman rho Korelasyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizi doğrultusunda katılımcıların sosyo-demografik değişkenleri ile veri toplamak amacıyla kullanılan Çocukluk Çağı Travma Ölçeği, Fonksiyonel Olmayan Tutumlar Ölçeği ve ERS Duygusal Tepkisellik Ölçeği arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Sosyo-demografik değişkenlerin kişilerin çocukluk çağı travmaları, duygusal tepkisellik düzeyi ve fonksiyonel olmayan tutumları üzerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Katılımcıların çocukluk çağı örselenme yaşantıları ve duygusal tepkisellik düzeyi, çocukluk çağı örselenme yaşantıları ve fonksiyonel olamayan tutum düzeyi, duygusal tepkisellik ve fonksiyonel olamayan tutum düzeyi arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile duygusal tepkisellik ve fonksiyonel olmayan tutumlar arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Duygusal tepkisellik ve fonksiyonel olmayan tutumlar arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between childhood traumatic experiences and the level of emotional reactivity and dysfunctional attitudes in adulthood. The sample of the study consists of 304 participants, 217 women and 86 men, who participated in the research voluntarily. The ages of the participants vary between 18 - 65. Participants are included in the study by random sampling method. Data are collected online. The link of the scales created on Google surveys was sent to the participants. The participants declared their voluntary participation thanks to the informed consent form. Socio-Demographic Information Form, Childhood Trauma Scale, Dysfunctional Attitude Scale A form and ERS Emotional Reactivity Scale were used as data collection tools in the research. Statistical analysis of the data was made with the SPSS package program. Analysis of the collected data was made using Kruskal Wallis, Mann Whitney U and Spearman rho Correlation analysis. In line with the analysis of the data collected in the study, significant differences were found between the socio-demographic variables of the participants and the Childhood Trauma Scale, Dysfunctional Attitude Scale and ERS Emotional Reactivity Scale which are used to collect data. It has been observed that socio-demographic variables are effective on childhood traumas, emotional reactivity and dysfunctional attitudes of individuals. The relationships between the participants' childhood traumatic experiences and emotional reactivity level, childhood traumatic experiences and dysfunctional attitude level, emotional reactivity and dysfunctional attitude level were examined.