Farklı sosyo-ekonomik düzeyden gelen ergenlerin çocukluk dönemi örselenme yaşantılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the childhood abuse experiences of the adolescents from different socio-economic levels in terms of some variables
- Tez No: 339125
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT IŞIKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu araştırmanın amacı; farklı sosyo-ekonomik düzeydeki ergenlerin çocukluk yaşantılarında maruz kaldığı örselenme durumlarını incelemek ve ergenlerin ailelerindeki risk faktörleri ve sorunlarını ortaya koymaktır. Araştırmayı gerçekleştirebilmek için TÜİK verilerine göre oluşturulmuş (yüksek ve düşük sosyo-ekonomik düzeyi temsil eden kişilere ulaşabilmek için) 6 okul belirlenmiş ve Altındağda 165; Çankayada 166 olmak üzere toplamda 331 ergene ulaşılmıştır. Araştırmada çocukluk yaşantıları örselenme ölçeği kullanılmıştır.Fiziksel ve duygusal örselenme puanının Altındağ ve Çankayada eşite yakın çıkması; fiziksel ve duygusal istismarın yalnızca alt sosyo-ekonomik düzeyde değil; eğitim ve gelir düzeyi daha iyi düzeyde olan Çankayadaki ailelerin çocuklarında da görüldüğünü göstermektedir. Bunun yanı sıra araştırmada ailedeki gelir durumunu 740 TL ve altı olarak beyan eden Altındağ'daki ergenlerin fiziksel ve duygusal açıdan diğer gelir gruplarına göre daha fazla örselendiği ortaya konulmuştur. Araştırma sonuçları cinsel istismarın Çankaya?da; ekonomik istismarın ise Altındağda daha fazla olduğunu göstermektedir. Araştırma yüksek sosyo-ekonomik düzeyden gelen ailelerin çocuklarının da fiziksel, duygusal ve cinsel açıdan örselendiğini göstermektedir. Bu nedenle ailelere yönelik sosyal hizmet uygulamalarının iki sosyo-ekonomik yapıyı içerecek biçimde oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to examine the cases of abuse that the adolescents from different socio-economic levels faced in their childhood, and put forth the risk factors and problems in their families. In order to conduct the research 6 schools were determined according to TÜİK (Turkish Statistical Institute) data and 331 adolescents were reached of which 165 were from Altındağ and 166 from Çankaya. Childhood trauma scale was used in the research. The fact that the physical and emotional trauma scores appeared out to be almost equal in Altındağ and Çankaya indicates that physical and emotional abuse is seen not only in the lower socio-economic level, but also in the families in Çankaya whose level of education and income is higher. Besides, it appears out that the adolescents in Altındağ who states that the income of the family is either 740 TL or below were more abused physically and emotionally compared to the other income groups. The research results show that sexual abuse is seen more in Çankaya; and economic abuse is seen more in Altındağ. The study shows that children of the families from high socio-economic levels are also exposed to physical, emotional and sexual abuse. Thus, social work practices with families should be constructed as including the two socio-economic structures.