Geleneksel Kadirli evleri ve dal örgü yapım tekniğinin tespiti ve koruma sorunları
Traditional houses of Kadirli and the identification and conservation problems of the wattle-and-daub construction technique
- Tez No: 969108
- Danışmanlar: PROF. DR. NİDA NAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Varlıklarını Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Kadirli, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, doğal zenginlikleri, verimli toprakları ve kültürel birikimiyle öne çıkan bir yerleşim yeridir. Kent merkezi, Savrun Çayı kenarında, Roma döneminden günümüze kesintisiz yerleşime sahne olmuş ve Flaviopolis Antik Kenti üzerine inşa edilmiştir. Bu tarihsel süreklilik, Kadirli'yi yalnızca arkeolojik kalıntılar açısından değil, aynı zamanda geleneksel sivil mimari örnekleriyle de önemli kılmaktadır. Özellikle kent merkezinde günümüze ulaşabilmiş geleneksel konutlar, yerel mimari kimliğin taşıyıcısı olarak kültürel mirasın somut bir göstergesi niteliğindedir. Bu tez çalışmasında, Kadirli kent merkezinde yer alan geleneksel konutlar kapsamlı bir şekilde incelenmiş; yapıların mimari özellikleri, plan şemaları, cephe düzenlemeleri, malzeme kullanımları ve yapım teknikleri analiz edilmiştir. Araştırma sırasında, günümüzde neredeyse kaybolmuş olan geleneksel dal örgü yapım tekniğinin bazı örneklerde hâlen kullanıldığı tespit edilmiş; bu durum, yerel mimari miras açısından önemli bir bulgu olarak değerlendirilmiştir. Bu nedenle çalışmada yalnızca geleneksel konutlar değil, aynı zamanda bu nadir yapı örnekleri de detaylı biçimde ele alınarak ayrı bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Tezin amacı, Kadirli'deki geleneksel konut dokusunu ve özgün yapım tekniklerini belgelendirerek bu mirasın korunmasına katkı sağlamak ve ilgili alanlarda farkındalık oluşturmaktır. Bu doğrultuda çalışmanın Giriş bölümünde, mimari mirasın korunmasına ilişkin kuramsal yaklaşımlar ile araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, geleneksel Anadolu konutları ve dal örgü yapım tekniğine dair kuramsal çerçeve ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, çalışma alanı tanımlanmış ve araştırmanın yöntemi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, Kadirli'nin tarihsel ve kültürel yapısına yönelik literatür araştırmasının yanı sıra, yerinde tespit edilen konutlara ilişkin ayrıntılı analiz ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Bu kapsamda, Kadirli'de bulunan dal örgü yapılar da detaylı biçimde incelenmiştir. Beşinci bölümde ise ulaşılan bulgular ışığında genel değerlendirmeler yapılmış ve korunmaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kadirli is a settlement that has hosted numerous civilizations throughout history and stands out with its natural resources, fertile lands, and rich cultural heritage. The city center, located along the Savrun Stream, has been continuously inhabited since the Roman period and was established upon the ancient city of Flaviopolis. This historical continuity makes Kadirli significant not only in terms of archaeological remains but also with its traditional examples of civil architecture. Especially the traditional houses that have survived in the city center serve as tangible indicators of local architectural identity and cultural heritage. In this thesis, traditional residential buildings located in the city center of Kadirli are examined comprehensively. The architectural features, plan typologies, façade arrangements, material usage, and construction techniques of these structures are analyzed in detail. During the research, it was determined that the traditional wattle and daub technique—now rarely encountered—still exists in some structures within the city center. This finding was considered a remarkable indicator of the region's architectural continuity. Therefore, in addition to the traditional houses, these rare examples were examined more thoroughly within the study. The aim of this thesis is to document the traditional housing fabric and unique construction techniques in Kadirli, thereby contributing to the preservation of this heritage and raising awareness in relevant fields. Accordingly, the Introduction chapter presents the theoretical approaches to architectural heritage conservation, together with the aim, scope, and methodology of the research. The second chapter addresses the theoretical framework of traditional Anatolian houses and the wattle-and-daub construction technique. The third chapter defines the study area and explains the research methodology. The fourth chapter includes both a literature review on the historical and cultural structure of Kadirli and detailed analyses and evaluations of the houses identified through field surveys. Within this scope, wattle-and-daub houses in Kadirli have also been examined in detail. Finally, the fifth chapter provides overall evaluations in light of the findings and offers conservation proposals.