Pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin obsesif düşünceleri ve kişilik özelliklerinin incelenmesi
Examining of obsessive thoughts and personality traits of university students during pandemic process
  1. Tez No: 969109
  2. Yazar: FATMA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
(ÇOBAN, Fatma Tuğba, Yüksek Lisans, İstanbul, 2021) Pandemi Sürecinde Üniversite Öğrencilerinin Obsesif Düşünceleri ve Kişilik Özelliklerinin İncelenmesi COVID-19 hastalığı, ilk olarak Aralık 2019'da, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve insan haraketliliği ile birlikte dünya çapında hızla yayılmaya başlamıştır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 11 Mart 2020'de COVID-19 salgınını pandemi ilan etmiştir. Bu pandemi, bütün dünyayı en kötü şekilde etkileyen korkunç salgınlardan biri olarak tanımlanmıştır. Pandemi sürecinin başlaması ile sağlık başta olmak üzere eğitim, ekonomi, spor, kültür vb. birçok alanda problem çözmeye yönelik araştırmalar başlatılmıştır. İlgili tez araştırmasında COVID-19 pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin obsesif düşünceleri ve kişilik özelliklerinde meydana gelen değişim incelenmiştir. Anket yöntemi kullanılarak yükseköğretimde öğrenim gören ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere öğrencilere belirlenen ölçeklerle ve gönüllük esası ile gerçekleştirilmiştir. Tarama modelinde yapılan bu çalışmada, veriler 2020-2021 akademik yılında üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtlı olan 443'ü kadın, 206'sı erkek olmak üzere toplam 649 öğrenciden elde edilmiştir. Google formlar üzerinden uygulanan ölçme araçları için önce etik kurul izni alınmış, çalışmaya katılmanın gönüllülük esasına dayalı olduğuna ilişkin katılımcılara gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Veri analiz sürecinde betimleyici istatistiklerin yanı sıra ikili grup karşılaştırmalarında bağımsız grup t-testi, çoklu karşılaştırmalarda tek yönlü iv ANOVA testi kullanılmıştır. Tek yönlü ANOVA testi sonuçlarına göre, anlamlı fark bulunan durumlarda farkın kaynağını belirlemek için LSD testinden yararlanılmıştır. Kategorik değişkenler arasında ilişki olup olmadığını belirlemek için kontenjans tabloları oluşturularak ki-kare analizi yapılmış, Cramer's V katsayıları hesaplanarak tablolar analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, kullanılan literatüre göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
(ÇOBAN, Fatma Tuğba, Master, İstanbul, 2021) Examining of Obsessive Thoughts and Personality Traits of University Students During Pandemic Process Corona virus infection COVID-19 first emerged in December 2019 in Wuhan, China, and, along with human exposure, began to spread rapidly around the world. The World Health Organization (WHO) declared the COVID-19 outbreak a pandemic on March 11, 2020. With the start of the pandemic process, health, education, economy, sports, culture, etc. Researches on problem solving in many fields have been started. In the related thesis research, obsessive thoughts and changes in personality traits of university students during the COVID-19 pandemic were examined. The research was carried out using a questionnaire method according to scales established by scales determined for the students, including associate degree, undergraduate, graduate and doctorate education in higher education, on a voluntary basis. In the survey model study, data were obtained from a total of 649 students, 443 women and 206 men, enrolled in associate, undergraduate, graduate and doctoral programs at universities in the academic year 2020-2021. For measurement tools applied through Google Forms, ethics council approval was first obtained and the necessary notifications were received from participants about voluntary participation in the study. Descriptive statistics were used in data analysis, in addition to descriptive statistics, independent group t-test was used for paired comparisons, and one-way ANOVA was used for multiple comparisons. According to the one-tailed ANOVA test, the LSD test was used to determine the source of difference in situations with vi significant differences. To determine the relationship between categorical variables, quota tables were created and chi-square analyzes were performed, and the tables were analyzed by calculating the V coefficients. The findings obtained in the study were discussed according to the literature used.