Anonim şirketlerde çalışanlara pay edindirilmesi
Employee shareholdership in joint stock companies
  1. Tez No: 969118
  2. Yazar: HESNA İZEL ATICI İÇEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BUĞRA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de henüz son yıllarda ilgi toplayan çalışanların çalıştıkları şirkette pay edindirilmesine yönelik pay edinimi planları incelendiğinde, uzun süredir Avrupa Birliği ve Anglo Sakson doktrininde tartışıldığı ve çalışanın, çalıştığı şirketten pay edinimini destekleyici düzenlemelerin yapıldığı görülmektedir. Çalışana pay edindirme yöntemleri özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde 1950'lerden beri çok çeşitli şekillerde ortaya çıkmış olup teşvik mekanizmaları ile hem işverenlere hem de çalışanlara birçok vergisel avantaj sağlanmıştır. Ülkemizde ise henüz 2021 senesinde yaygınlaştırılması adına Cumhurbaşkanlığı kalkınma programlarında kendisine yer bulan ve 2024 senesinin sonlarında birtakım vergisel avantajlar sağlanan çalışana pay edindirme, mevzuattaki gelişmeleri ve multidisipliner yapısı ile teorik ve pratik olarak incelenmesi gereken bir kavramdır. Bu kapsamda, işbu çalışmada, öncelikle uluslararası mevzuatta çalışana pay edindirme yöntemlerinin tarihçesi ve pay edindirme yöntemlerinin çeşitleri mevzuat düzenlemeleri ile incelenecektir. Akabinde Türkiye'de başta 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında çalışanların anonim şirketlerde pay edindirilmesine cevaz verilip verilmediği incelenmiş; akabinde öğretide henüz çok fazla uygulama alanı bulmayan çalışanlara pay edindirme sözleşmelerinin hukuki niteliği, taraflara yüklediği hak ve borçları, anılan sözleşmelerden dolayı ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklardaki yetkili mahkeme gibi başlıklar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, employee share ownership schemes have begun to attract attention in Türkiye; however, such schemes have long been debated within European Union and Anglo-Saxon legal doctrine, where supportive regulatory frameworks have been established to facilitate employees' acquisition of shares in the companies they serve. In the United States, employee share ownership mechanisms have existed in various forms since the 1950s, supported by incentive structures that have provided significant tax advantages for both employers and employees. By contrast, in Türkiye, the concept was explicitly introduced only in 2021 through the Presidential Development Programs, with additional tax incentives being implemented in late 2024. Given these legislative developments and the inherently multidisciplinary character of the subject, employee share ownership constitutes a legal and practical phenomenon that merits thorough academic scrutiny. Against this backdrop, the present study will first provide a historical and comparative analysis of employee share ownership methods in international legislation, with particular attention to the diversity of regulatory models. It will then examine whether, under Turkish law—principally the Turkish Commercial Code No. 6102, the Capital Markets Law No. 6362, and related secondary legislation—employees may legitimately acquire shares in joint stock companies. Finally, the study will explore the legal characterization of employee share ownership agreements, which have yet to gain a solid foothold in Turkish legal practice, analyzing the rights and obligations they impose on the parties as well as jurisdictional issues such as the determination of the competent court in potential disputes.