36-72 aylık çocukların ebeveynlerinin toplumsal cinsiyet rollerinin incelenmesi: Ardahan örneği
Examination of gender roles of parents of 36-72 month-old children: The case of Ardahan
  1. Tez No: 969132
  2. Yazar: SEVDA TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Toplumsal cinsiyet; toplumun kadın ve erkeğe yönelik beklentileri, davranış kalıpları, görev dağılımları olarak ifade edilen, uzun yıllardır üzerinde durulan bir konudur. Bireyler, yaşamlarının çok erken dönemlerinden itibaren toplumsal cinsiyet eşitsizliğine maruz kalmaktadır. İnsanoğlunun hayatının temelini oluşturan davranış ve değerlerin öğrenilmesine en yatkın kritiğe sahip olan bu dönemde, toplumsal cinsiyet kavramının incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Ardahan ilinde görüşülen, 36-72 aylık çocukların ebeveynlerinin toplumsal cinsiyet rolleri tutumlarını belirlemeye yöneliktir. Anne babaların toplumsal cinsiyet tutumları, bu tutumların çocuklara aktarılma biçimleri, aile içi görev dağılımları ve yayılan erillik ile kadınlık algıları incelenmektedir. Araştırmanın örneklemini, Ardahan ilinde yaşayan, 36-72 aylık çocuğu bulunan 18 evli çift, yani toplamda 36 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri nitel veri toplama tekniklerinden olan derinlemesine görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Görüşmelerden elde edilen cevaplar betimsel analiz ile incelenmiştir. Bulgulara göre, Ardahan ilinde görüşülen ebeveynlerin geleneksel toplumsal cinsiyet rollerini büyük ölçüde sürdürdüğü sonucuna ulaşılmaktadır. Anne babaların ev içi iş bölümlerinde kurdukları düzen, çocuklarına yönelik seçmiş oldukları kıyafet ve aktiviteler, geleneksel cinsiyet normlarına uygun tercihler yapıldığını göstermektedir. Kız çocuklarının genellikle“feminen”, erkek çocuklarının“maskülen”yetiştirildiği; kıyafet, aktivite gibi seçeneklerle ebeveynler tarafından yön verildiği saptanmıştır. Ebeveynlerin bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde aktarmaya devam ettiği bu sürecin, çocukların cinsiyet kimliklerini geliştirmesinde önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, kız çocuklarına atfedilen özellikler; narin, nezaketli, zarafet sahibi, korunma ihtiyacı olan ve terbiyeli olmalarına yöneliktir. Erkek çocuklarına atfedilen özellikler ise; mert, hırçın, cesur, özgür, koruyucu şeklindedir. doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Gender is a topic that has been discussed for many years, expressed in terms of societal expectations, behavioral patterns, and division of roles for women and men. Individuals are exposed to gender inequality from very early stages of their lives. In this period, which has the most conducive critique for learning the behaviors and values that form the foundation of human life, the examination of the concept of gender is of great importance. The aim of this study is to determine the attitudes of parents of children aged 36-72 months regarding gender roles in Ardahan province. The gender attitudes of parents, the ways these attitudes are transmitted to children, the division of roles within the family, and the perceptions of masculinity and femininity are being examined. The sample of the research consists of 18 married couples living in Ardahan with children aged 36-72 months, totaling 36 participants. The data for the research were collected using in-depth interview techniques, which are qualitative data collection methods. The responses obtained from the interviews were analyzed descriptively. According to the findings, it has been concluded that the parents observed in Ardahan largely maintain traditional gender roles. The arrangement they establish in household chores, the clothes and activities they choose for their children, indicate that traditional gender norms are being followed. It has been determined that girls are generally raised as“feminene”and boys as“masculine”with parents guiding them through choices such as clothing and activities. It has been observed that this process, which parents continue to transmit either knowingly or unknowingly, plays an important role in the development of children's gender identities. According to the results obtained, the characteristics attributed to girls are delicate, polite, graceful, in need of protection, and aimed at being well-mannered. The characteristics attributed to boys, on the other hand, are brave, fierce, courageous, free, and protective.