Ebeveynlerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin algılarının 36-72 ay aralığındaki çocukların oyun içi davranışları ve akademik benlik saygıları ile ilişkisinin incelenmesi (Bayburt ili örneği)
Investigation of the relationship of parents' related to gender roles and their in-game behaviors and academic self-respects of children between 36-72 months (Bayburt province example)
- Tez No: 791893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ZELYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı ebeveynlerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin algıları ile okul öncesi eğitime devam eden 36-72 aylık çocukların oyun içi davranışları ve akademik benlik saygıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma korelasyonel araştırma modelinde olup, örneklemini Bayburt ilinde yaşayan 180 çocuk, 179 ebeveyn ve 25 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; 'Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ölçeği', '36-71 Aylık Çocuklar İçin Oyun Davranış Ölçeği', 'Akademik Benlik Saygısı Ölçeği' ve 'Kişisel Bilgi Formu' kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programı yardımıyla analiz edilmiştir. Veriler üzerinde Bağımsız t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Post-Hoc testlerinden Tukey Testi ve ilişkisel durumları tespit etmek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between parents' perceptions of gender roles and the in-game behaviors and academic self-esteem of 36-72 month-old children attending pre-school education. The research is in relational screening model and its sample consists of 180 children, 179 parents and 25 teachers living in Bayburt. As a data collection tool in the research; 'Gender Equality Scale', 'Play Behavior Scale for 36-71 Months-old Children', 'Academic Self-Esteem Scale' and 'Personal Information Form' were used. The obtained data were analyzed with the help of statistical package program. Independent t-Test, One-Way Analysis of Variance, Tukey Test, one of the Post-Hoc tests, and Pearson Correlation Analysis were applied to determine the relational statuses on the data.