Kişilerarası iletişim problemlerinin psikolojik iyi oluş ile ilişkilerinin incelenmesi
Examination of the relationship of interpersonal communication problems and psychological wellbeing
- Tez No: 969131
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
Özet
İnsan var olduğu günden beri özellikle de günümüzde kendisini daima daha mutlu, huzurlu, enerjik güvenli ve neşeli hissetmek için hayatının her alanında çeşitli girişimlerde bulunur. Örneğin; iyi bir eğitim, meslek, evlilik, spor, sanat, bilim, sosyal ve entellektüel vb olgular gibi. Tüm bunları psikolojik iyi oluşu için yapmaya çabalar. İnsanın tüm zamanlarda ve tüm alanlarda (fen, sosyal, tıp, teknoloji, siyasi, sanat vb.) araştırdığı, icat ettiği, geliştirdiği hemen herşey tamamen insan yaşamının daha da iyileştirilmesi için olmuştur. İnsanoğlu tüm bu çabaları sergilerken ona en çok fayda sağlayan olgu ise, gerek kendisi ile kurduğu gerekse çevresi ile kurduğu 'İletişim' yeteneğidir. İnsanın tüm yaşamını kökten etkileyen düşünce ve akabinde davranışlarını belirleyen bu iletişim yeteneği tüm yaşamı boyunca ulaşmak için çabaladığı hedeflerine ulaşmasında ki en önemli faktördür. Kendisini ve çevresini anlamasını, anlatmasını ve anlaşmasını bu yeteneği belirler. Buradanda anlaşılacağı üzere insanın iletişim yeteneği onun hayattaki asli hedefi olan psikolojik iyi oluşuna büyük oranda etki ettiği aşikardır. Öyle ise kişinin psikolojik temellerinin iyi olması, gerek kendisi gerekse çevresi ile olan iletişim yeteniğini olumlu yönde doğrudan etkilemektedir. İnsanın kendisi ve çevresi ile barışık olması, kendisine ve çevresine olan güveninin yüksek olması, sosyal, özel ve iş hayatında daha iyi olması vb. gibi birçok olguya sahip olabilmede iletişim yeteneği ve psikolojik iyi oluşun etkileri aşikar görünmektedir. Bu bilimsel çalışmada hedefimiz insanın psikolojik halini bu denli etkileyen önemli bir olgu hatta bilim olan İletişim kavramının önemini ortaya koyarak, ülkemiz genelinde, gerek çalışmaya katılanların gerek bu çalışmaya ulaşacak kişilerin bu alanda farkındalığını arttırmak ve özellikle psikoloji alanında yapılan bilimsel çalışmalara da iletişimin etkilerinin neler olduğunu ortaya koymakla beraber kişilerin karşı tarafla kurdukları ilişkilerde yaşadıkları iletişim problemlerinin, psikolojik iyi oluşlarıyla olan ilişkilerin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Since the day human beings existed, it has made various attempts in every aspect of his life to feel happier, more peaceful, energetic, safe, and cheerful (e.g; such as a good education, profession, marriage, sports, art, science, social and intellectual disciplines etc.). We try to do all this for our psychological well-being. While the human being exhibits all these efforts, the phenomenon that provides the most benefit to him is the ability to communicate with himself and with his environment. This communication ability, which determines the thoughts and subsequent behaviours that affect the whole life of a person, is the most important factor in reaching the goals that he strives to achieve throughout his life. This ability determines his ability to understand, explain and agree with himself and his environment. As it can be understood from here, it is obvious that the communication ability of a person greatly affects his psychological well-being, which is his main goal in life. Our aim in this scientific study is to reveal the importance of the concept of communication, which is an important phenomenon that affects the psychological state of people so much, and even the concept of science, to increase the awareness of both the participants and the people who will reach this study throughout our country, and to reveal the effects of communication on scientific studies in the field of psychology. Besides, it is the examination of the communication problems that people experience in their relations with the other person and their relations with their psychological well-being.