Salgın hastalık kaygısının ontolojik iyi-oluş üzerindeki etkisinde narsistik yapılanmanın aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the mediational role of pathological narcissism on the associations between epidemic anxiety and ontological well-being
- Tez No: 969137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, salgın hastalık kaygısının ontolojik iyi-oluş ile ilişkisinde patolojik narsisizmin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç çerçevesinde, bağımsız değişken olan salgın hastalık kaygısı ile bağımlı değişken olan ontolojik iyi-oluş arasındaki ilişki ve salgın hastalık kaygısı ile ontolojik iyi-oluşun aracı değişken olan patolojik narsisizmin boyutları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Sonrasında da aracı model sınanmıştır. Araştırmanın örneklemi, 252'si (%64.8) kadın ve 136'sı (34.9) erkek ve cinsiyetini belirtmeyen 1(%.3) kişi olmak üzere toplam 389 kişiden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, Salgın Hastalık Kaygı Ölçeği, Ontolojik İyi-Oluş Ölçeği ve Patolojik Narsisizim Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, salgın hastalık kaygısının boyutları olan salgın, ekonomik, karantina ve sosyal yaşam ile ontolojik iyi oluşun boyutları olan hiçlik ve pişmanlık boyutları; salgın, ekonomik ve karantina boyutları ile de aktivasyon arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Salgın, ekonomik, karantina ve sosyal yaşam ile patolojik narsisizmin boyutları, koşula bağlı özsaygı, bağımlılığı ret, büyüklenmeci fantezi, hak görücü öfke, fedakarlık ve yüceltme arasında ayrıca sosyal yaşam ile sömürücülük arasında da anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Hiçlik ve pişmanlık ile koşula bağlı özsaygı, bağımlılığı ret, büyüklenmeci fantezi, hak görücü öfke, fedakarlık ve yüceltme arasında; umut ile büyüklenmeci fantezi, sömürücülük, hak görücü öfke ve yüceltme; aktivasyon ile koşula bağlı özsaygı, bağımlılığı ret ve sömürücülük arasında alamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Fakat, salgın hastalık kaygısı ile ontolojik iyi-oluş arasındaki ilişkiye patolojik narsisizmin aracılık etkisi anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to explore the mediator role of pathologic narcissism on the associations between epidemic anxiety and ontological well-being. Within the aim, the associations between the independent variable, epidemic anxiety, and dependent variable, ontological well-being, and the associations between epidemic anxiety, ontologic well-being and the pathological narcissism. Then, the model has been tested. The sample of the study is consist of 252 (%64.8) woman, 136 (%34.9) men and 1(%.3) nondefined gender, totally 389 people. Within the study, Epimedemic Anxiety Scale, Ontological Well-Being Scale and Pathologic Narcissism Scale was used. According to the findings of the study, between the dimesions of the epidemic anxiety, epidemic, economic, quarantina, social life and dimensions of ontological well-being, nothingness and regret; between epidemic, economic, quarantina and activation there is a significant relationship. Between epidemic, economic, quarantina, social life and dimesions of pathological narcissism, contingent self-esteem, denial of the dependency, grandiose fantasy, entitlement rage, self-sacrificing and self-enhancement, in addition social life and exploitativeness, there is a significant relationship. Between nothingness, regret and contingent self-esteem, denial of the dependency, grandiose fantasy, entitlement rage, self-sacrificing, self-enhancement; in addition between hope and grandiose fantasy, self-sacrificing, entitlement rage, self-enhancement; between activation and contingent self-esteem, denial of the dependency, self-sacrificing, there is a significant relationship. However, the mediator role of pathologic narcissism on the associations between epidemic anxiety and ontological well-being is not significant.