Kitle imha silahları ve patlayıcı madde kullanımının insan ve çevre üzerindeki etkileri: Japonya ve Türkiye örneği
Effects of the use of weapons of mass destruction and explosives on humans and the environment: The example of Japan and Türkiye
- Tez No: 969136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SILA SABANCILAR EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada kitle imha silahları ile patlayıcı madde kullanımının insan ve çevre üzerindeki etkilerinin Japonya ve Türkiye kapsamında değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda ilk olarak çalışma içerisinde kitle imha silahlarının tanımı, kapsamı ve niteliklerine dair bilgi verilmiş, kitle imha silahlarının sınıflandırmalarına dikkat çekilmiştir. Ardından kitle imha silahlarının sınıflandırılmasında kullanılan nükleer, kimyasal ve biyolojik savaş unsurları değerlendirilmiştir. Sonrasında kitle imha silahları ile patlayıcı maddelerin Türkiye ve Japonya örneklerinde kullanımlarına, Japonya'nın patlayıcı materyal kullanımının ardından gelişim ve toparlanma sürecine dikkat çekilmiştir. Çalışmada insan sağlığına, çevreye ve toplumsal düzene büyük zarar verebilecek tehlikeli maddeleri ve silahları ifade eden Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) tehditlerinin ülke kullanımları dışında olumsuz hedeflerle kullanılmasının mümkün olduğu, bundan dolayı ülkelerin mevcut silahlarını güvenlik hedefleri dışında saldırgan hedeflerle kullanmamalarının, dış unsurlara ticari hedeflerle bu veri ve silahları satmamalarının önemi vurgulanmıştır. Çalışma sonucunda kitle imha silahlarının özellikle savaşlarda kullanımının ardından uzun süreli, çevresel ve canlı yaşamına yönelik olumsuz etkileri bulunduğu, bu doğrultuda kitle imha silahlarının kullanımlarının azaltılması ve mümkün oranda engellenmesi gerektiği belirlenmiştir. Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması gibi çalışma ve girişimler fikren desteklenmiş ancak ülkelerin kümülatif katılımları ile şeffaf bir küresel yapının oluşturulmasının bu doğrultuda olumlu sonuçlar sağlayacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the effects of weapons of mass destruction and explosives on humans and the environment within the scope of Japan and Turkey. In this context, first of all, information is provided on the definition, scope and characteristics of weapons of mass destruction, and attention is drawn to the classification of weapons of mass destruction. Then, the elements of nuclear, chemical and biological warfare used in the classification of weapons of mass destruction are evaluated. Then, attention is drawn to the use of weapons of mass destruction and explosives in the examples of Turkey and Japan, and the development and recovery process after Japan's use of explosive materials. The study emphasizes that CBRN threats can be used for negative purposes other than their national use, and therefore, it is important for countries not to use their existing weapons for aggressive purposes other than security purposes, and not to sell these data and weapons to external elements for commercial purposes. As a result of the study, it has been determined that weapons of mass destruction have long-term, environmental and life-related negative effects, especially after their use in wars, and that the use of weapons of mass destruction should be reduced and prevented to the extent possible. Studies and initiatives such as the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons have been supported intellectually, but it has been seen that the creation of a transparent global structure with the cumulative participation of countries will provide positive results in this direction.