Pompalarda hidrolik salmastra uygulamasında güç kaybının analizi ve pompa veriminin iyileştirilmesi
The Analysis of the power loss at the application of hydrodynamic seal in pumps and improvement of the pump efficiency
- Tez No: 96914
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
IV ÖZET Yapılan çalışmadaki amaç, santrifüj pompaların önemli problemlerinden biri olan sızdırmazlık sorunu için geliştirilmiş olan hidrodinamik salmastra uygulamasında güç yutulmasını asgariye indirmeye yöneliktir. Çalışmada, santrifüj pompalarda geleneksel olarak tatbik edilen yöntemlerin tanıtılmasının yanışına son yıllarda uygulamaya konan yeni yöntemlerden birisi olan hidrodinamik salmastra yada kısa adıyla dinamik salmastra uygulamasının prensipleri açıklanmıştır. Dinamik salmastra prensipleriyle birlikte alternatifi olabilecek çözümlere göre dezavantajı olan çalışma esnasında yutulan fazla gücün azaltılma yöntemi ortaya konmuş ve bu durum deneysel çalışmalarla açıklığa kavuşturulmuş tur. Anahtar Kelimeler Salmastra, Sızdırmazlık, Yumuşak Salmastra, Mekanik Salmastra, Hidrodinamik Salmastra, Dinamik Salmastra, Santrifüj Keçe, Expeller, Fırlatıcı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of the thesis is to minimize the power used at Hydrodynamic sealing applicatins which are the main problem of the centrifugal pumps. At first, known methods have been taken into account. Then the app lications of the principles of the Hydrodynamic sealing or dynamic sealing ha ve been described. Beside the sealing principles, reduction method for the power used which might be the alternate solution has been dealt with and the experiments done had reached to the solutions which coincide with the methods brought in. KEYWORDS Gland Sealing, Soft packing seal, Mechanical seal, Dynamic seal, Hydrodynamic seal, Centrifugal seal, Expeller