G.L.İ. Ömerler ocağı hazırlık panosu kuyu kaplama tasarımı
Shaft lining design of preparatory panel of G.L.I. Ömerler mine
  1. Tez No: 96915
  2. Yazar: ERCAN EMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNER ÖNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışma, G.L.İ. Hazırlık Panosu kuyu açıklığı çevresindeki kayaçlann davranışının belirlenmesi, emniyetli ve ekonomik bir kuyu kaplama kalınlığının teknik girişim öncesi tasarımlandırılması ile ilgilidir. Öncelikle, daire kesitli bir kuyu açıklığı çevresinde oluşan gerilme zonlan ve gerilme dağılımları incelenmiş, literatürde yeralan kuyu kaplama tasarımı bağıntıları yardımıyla G.L.İ. Hazırlık Panosu kuyu kaplama tasarımı gerçekleştirilmiştir. Kuyu yeri sondaj verilerine dayanılarak kuyu derinliği boyunca kayaç özellikleri titizlikle incelenmiş ve kayaç birimleri jeomekanik olarak sınıflandırılmıştır. Sahanın temel birimi olan marnın elastik özelliklerini belirlemeye yönelik laboratuvar deneyleri yapılmış ve deney sonuçları kullanılarak kayaç anizotropisi tayin edilmiştir. Son yıllarda, yeraltı maden açıklıkları ile ilgili tahkimat tasarımlarında yaygın bir şekilde sayısal modelleme yöntemleri kulamlmaktadır. Bu çalışmada, kuyu kaplama kalınlığını belirlemek amacıyla Phases sayısal programı kullanılmıştır. Bağıntılar yoluyla ve modelleme ile gerçekleştirilmiş olan kuyu kaplama tasarımı hesaplamaları iki boyutludur. Ancak, bu hesaplamaların kuyu derinliği boyunca belirli derinlikler için yapılmış olması nedeniyle, tasanm sonuçlar itibariyle üç boyutludur. Sonuç olarak, kuyu durayhlığı ve kayaç özellikleri dikkate alınarak G.L.İ. Hazırlık Panosu kuyusu için en uygun kuyu kaplama kalınlığının 80 cm olması gerektiği belirlenmiştir. BS 30 sınıfı beton için yapılan bu tasanm farklı beton sınıfları için de gerçekleştirilmiştir. Buna göre, beton dayanımının arttırılması yoluyla kuyu kaplama kalınlığının azaltılmasının mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study aims to determine the behaviour of rocks around the shaft opening in the preparatory panel of GLI. It also aims to plan a safer and more economical shaft lining thickness previous to technical attempts. Firstly, stress distributions and stress zones occurring in the surrounding of circle cross sections of shaft opening were examined and with the help of shaft lining design equations present in literature, the most suitable design of the shaft opening for the preparatory panel of GLI was created. The rock characteristics along the depth of the shaft were carefully examined with reference to the drilling data of the shaft location and the rock units were classified geomechanically. Laboratory experiments were carried out in order to determine the elastic properties of marn, which is the fundamental rock of area, and the rock anizotropy was determined using the experiment results. In recent years, in the supportive designs concerning underground mine openings numerical modelling techniques were used widely. In this study, the numerical computer programs Phases was used to carry out shaft lining thickness modelling studies. The equations carried out with modelling are two dimensional. However, since these calculations were done in various shaft depths, the design is three dimensional because of the results. As a result, it is determined that when shaft stability and rock properties are considered, the shaft lining thickness for the GLI preparatory panel should be 80 cm. This design, which was done for BS 30 class concrete, was also carried out for other concrete classes. Obviously, with increasing the concrete compressive strength, it is possible to reduce the shaft lining thickness.