Paketleme malzemeleri, ilkeleri ve paketleme makinelerinin prensipleri
Packing materials, packing principles and the principles of packing machines
  1. Tez No: 96917
  2. Yazar: DÜNDAR BAŞARIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL PAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ill ÖZET Tarımsal ürünlerin paketlenmesinin amacı; ürünün fiziksel ve kimyasal dış etkilerden korunmasıdır. Ürünlerin paketlenmesi gelişigüzel olmayıp ülkelerin düzenledikleri standartlar dahilinde yapılmaktadır. Paketleme işlemi, sarmadan en modern paketleme sistemlerine kadar değişik yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Ancak tüm yöntemlerin ortak özelliği; paketin şekillendirilmesi, doldurulması ve kapatılmasıdır. Türkiye'de kullanılan paketleme makinalan değişik yapılarda ve değişik kapasitededirler. Günümüzde kullanılan paketleme sistemleri sayesinde ürün, en kısa yoldan, en hijyenik şekilde, ürünü tanıtıcı özellikleriyle birlikte raf ömrü süresince bozulmadan saklanmakta, korunmakta ve tüketiciye ulaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı paketlemenin tarihçesini, paketlemede kullanılan malzemelerini ve özelliklerini, paketleme ilkelerini ve paketleme makinalarının yatay ve düşey tiplerini inceleyip, prensiplerini tanıtmak, açıklamak, temel özelliklerini vererek paketleme işlemini daha yakından incelemek ve fonksiyonel özelliklerini belirlemektir. Anahtar kelimeler : Paketleme malzemeleri, paketleme ilkeleri, paketleme makinalan
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of packing is to protect agricultural products against physical and chemical factors that cause deterioration of foods. Packing design is made to meet the legislative reguirements of the countries. The process of packing is made using different methods that contains systems from wrapping to modern packing. Forming, filling and sealing in the all systems are, however, the same. The packing machines in Turkey have different structures and capacities. With the packing systems that we use, the products reach to the consumers the shortest way and are protected the cleanest way in the shelves without being spoiled. The purpose of this study is explaining the historical developments of packing, the materials used in packing systems, the packing principles and examining the vertical and horizontal types of packing machines. Key words : Packing materials, packing principles, packing machines