Santrifüj pompa çarklarında maliyet analizi
The Cost of analysis centrifugal pump impellers
- Tez No: 96916
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Santrifüj pompalar, endüstrinin tüm dallarında kazan dairelerinde, kireç tesislerinde, kullanma suyu temininde,atık suların atılma işleminde, çamurun atılmasında, yağ pompajı ve depolama gibi işlemlerde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, sanayi ve birçok alanda kullanılan santrifüj pompalar, çark konstrüksiyonlarına göre incelenip, kapalı ve yarı açık radyal çark için Auto Cad 'te çizimi yapılarak Basic programda maliyet programı yapılmıştır. Bu programda değişik malzemelerden çark üretimi için, girilen ölçü ve değerlere göre üretim maliyeti hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Centrifugal pumps in general are used all industry, boiler stations, limestone installaion, utility of domestic water, at the process of dumping contaminated water and mud, storing and pumping oils. In this thesis, pumps used in industry and in many fields have been examined according to their construction and then Basic programme has been written for the cost and formulae has been introduced for the usage of main dimensions.