Farklı çimentolarla üretilen betonlarda donma-çözülme ve sülfat etkisi
Effects of freezing-thaw and sulphate in concretes produced with different cements
- Tez No: 96921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER BEKİR TOPÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Günümüzde beton yapılardaki bozulma, ekonomik ve teknik yönden ciddi sorunlar yaratmaktadır. Betonun kullanıldığı ortamlar giderek daha çok bozulmaya yol açan boyutlara ulaşmıştır. Hava meydanları, beton yollar, barajlar, açık deniz petrol platformları, kanal kaplama betonları ve gaz tankları gibi mühendislik yapılarının dayanıklılık sorunları günümüzde ön plana çıkmıştır. Betonun kullanım sırasındaki performansı, dayanıklılığı dahil, yapı malzemesi olarak onun başarısı en başta gelen karakteristiğidir. Betonun servis süresince bozunumu asitlerin, sülfatların veya alkalilerin etkisi, alkali-agrega etkileşimi, donma- çözülme tekrarlan gibi çok çeşitli fiziksel ve kimyasal süreçler sonucunda meydana gelebilir. Donma-çözülme tekrarları ve sülfat etkisinde kalan betonların dayanıklılığı; su- çimento oram, betonun geçirgenliği, çimento kompozisyonu ve mineral katkılar gibi parametrelerden önemli ölçülerde etkilenmektedir. Su-çimento oranının 0.40-0.50 arasında olması, betonun boşluksuz bir yapıya sahip olması, mineral katkılı çimentoların kullanılması betonun donma-çözülme ve sülfat korozyonuna direncini arttırmaktadır. Bu çalışmada, Portland çimentosu, trash çimento, kompoze çimento, yüksek fırın curuflu çimento ve silis dumanlı çimento gibi farklı çimentolarla üretilen betonların donma-çözülme ve sülfat etkileri araştırılmıştır. Farklı çimentolardaki kimyasal bileşimlerin özellikle C3A düzeyinin sülfat korozyonu katkısına, bu konuda yapılan değişik çalışmalara ve araştırmacıların görüşlerine yer verilmiştir. Farklı çimentolarla üretilen betonlar kontrol numune, donma-çözülme ve sülfat etkisinin belirlenmesi için gruplara ayrılmıştır. Numunelerin bir kısmı 24 saat ara ile ve 24 tekrar donma-çözülme etkisinde, bir kısmı ise % 5 Na2So4 etkisinde bırakılmıştır. Deney sonuçlarından basmç dayanımı değişimi, görsel dayanıklılık endeksi (nümunelerdeki bozulmaların ölçülmesi), ağırlık değişimi faktörü ve bağıl dinamik elastiklik modüllerindeki değişimler belirlenmiştir. Sonuçlar kontrol numunelerle karşılaştırılmış ve farklı çimento kompozisyonunun tekrarlı donma-çözülme ve sülfat korozyonundaki dayanım ve dayanıklılığındaki davranışı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre modern çimentoların donma-çözülme ve sülfat korozyonuna karşı daha iyi performans gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Deterioration in construction creates serious economic and technique problems today. The environments where is used have reach to the extends that gradually lead to deterioration. Problems of serviceability or engineeringcostructions such as airports, dams, off-shore petroleum platforms, coating concretes of canals and gas tanks have come to forefront in our time. Success, including its performance and serviceability, is the first characteristics of concrete as a building material. Deterioration of concrete during service may occur as a result of various physical and chemical procedure such as the effects of acids, sulphates or alkaline, alkaline-aggregate interaction, repetition of freezing and thaw. Serviceability of the concretes that undergo such effects of repetition of freezing- thaw, and sulphate is greatly affected by water-cement ratio, permeability, composition of the concrete and mineral additives. Water-cement ratio being between 0.40-0.50, the concrete having a structure without any voids, using a cement with mineral additives, increase the resistance of the concrete against freezing-thaw and sulphate corrosion. In this study, effects of freezing-thaw, and sulphate has been examined in concretes produced by such cements as Portland cement, puzzolan cement, composit cement, cement with blastfurnace slag and silica fume cement. In the current study, focus was given on the properties of chemical compounds in different concretes, especially on the contribution of the level of C3A to sulphate corrosion. Various studies and views of other researchers where included in this study. Concretes produced with different cements where divided into different groups and control samples to determine the effects of freezing-thaw, and sulphate. Some of the samples where exposed to the effect of freezing-thaw with intervals of 24 hours with 24 repetition, on the other hand, some others were exposed to the effect of IN^SCv Of the results of experiment, change in compressive strenght, visual durability index (measuring of the deterioration in the samples), factor of weight change and changes in modulus of dynamic elasticity were determined. Results were compared with control samples and strenght of the cements with different compositions in repeated freezing-thaw experiments and the strenght and behaviour against sulphate corrosion were examined. According to the results obtained, it was observed that modern cements show good performance against freezing-thaw and sulphate corrosion.