Ovulasyon indüksiyonu yapılan sıçanlarda iyonlaştırıcı radyasyon ile oluşturulan ovaryan toksisitede quercetin 3-0 rutinoside'in infertilite açısından koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of Quercetin 3-0 rutinoside on infertility in ionized radiation induced ovarian toxicity in ovulation induced rats
- Tez No: 969216
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Malignitelerin tedavisinde uygulanan radyoterapi (RT), hücrelerde oksidatif stres ajanlarını arttırmakta buna bağlı oluşan inflamatuar reaksiyonlar doku hasarına neden olmaktadır. RT uygulamaları esnasında ovaryumların da radyasyondan etkilenmesi sonucunda alınan doza bağımlı olarak dokularda oluşan hasar infertiliteye neden olabilmektedir. Kanser türlerinin bazılarının tedavisinde ovaryumların radyasyona maruziyeti önlenebilirken abdomino-pelvik ve tüm vücut ışınlamalarında (TBI) bu her zaman mümkün olamamaktadır. Bu nedenle klinikte uygulanabilecek invaziv olmayan alternatif yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada Quercetin 3-0 Rutinoside (QCRT)'in intraperitoneal (ip) uygulamasının radyasyon kaynaklı infertilite üzerine protektif etkisinin olup olmadığının tespit edilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 38 Wistar Albino dişi sıçan 3 kontrol (Sham, RT, DMSO+RT) ile 2 deney (QR100+RT ve QR200+RT) olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Sıçanların ovaryum morfolojilerinin ve follikül gelişimlerinin eşitlenebilmesi için tüm sıçanlara önce östrus senkronizasyonu akabinde Pregnant mare serum gonadotropin (PMSG) ile ovulasyon indüksiyonu yapıldı. Proöstrus fazına geçtiği vajinal smear takibi ile tespit edilen sıçanlara östrus siklusu boyunca, ip, günde bir defa, Sham Grubu'ndaki sıçanlara, 0,1 ml %0,9'luk NaCl, DMSO+RT Grubu'na 1 mg/kg/gün dozunda Dimetilsülfoksit (DMSO), QR100+RT grubu ile QR200+RT grubuna ise sırasıyla 100 mg/kg ve 200mg/kg dozunda QCRT uygulandı. Ardından ovaryum toksisitesi oluşturmak için sıçanlara anestezi altında 10 Gray (Gy) gama (γ) radyasyon, abdomino-pelvik bölgeye, tek seansta, eksternal olarak uygulandı. RT uygulamasını takip eden ikinci östrus fazına geçtiği vajinal smear takibi ile tespit edilen sıçanların doku ve kan örnekleri alınarak sakrifiye edildi. Sıçanların kan dokularından oksidan-antioksidan olarak Malondialdehit (MDA), Süperoksit Dismutaz (SOD) ve Glutatyon Peroksidaz (GSH-Px), anti-inflamatuar sitokinlerden Transforming growth factor beta 1 (TGF-1 Beta) ve İnterlökin 10 (IL-10), steroid hormonlardan Estradiol (E2) ve Progesteron (P4) parametreleri çalışıldı. Ovaryum dokularının histolojik ve stereolojik analizleri ise ImageJ programı aracılığı ile yapıldı. Bulgular: γ radyasyon uygulanan RT kontrol gruplarında ovaryumda fibrozis, folliküler atrezi ile intravasküler kanlanmada artış ve ekstravasküler kanama görüldü. Yüksek doz protektif QCRT tedavisi uygulanan grupta bu bulguların daha az olduğu tespit edildi (p<0,001). RT alan tüm gruplarda sıçan ve ovaryum ağırlıkları düşük bulundu (p<0,001). Oksidan-Antioksidanlardan MDA, SOD, GSH-Px; anti-inflamatuar sitokinlerden TGF-β1 ve IL-10; steroid hormonlardan E2 ve P4 düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç: QCRT'nin ovaryumda RT'ye bağlı gelişen hasarları azalttığı, folliküler atreziyi azaltarak ovaryum follikül rezervlerini koruduğu, fertilitenin korunmasına dönük radyoprotektif tedavide rolü olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Radiotherapy (RT) applied in the treatment of malignancies increases oxidative stress agents in cells and the resulting inflammatory reactions cause tissue damage. As a result of the ovaries being affected by radiation during RT applications, the damage in the tissues depending on the dose received may cause infertility. While exposure of the ovaries to radiation can be prevented in the treatment of some types of cancer, this is not always possible in abdomino-pelvic and total body irradiation (TBI). Therefore, there is a need for non-invasive alternative methods that can be applied in the clinic. This study aimed to determine whether intraperitoneal (ip) application of Quercetin 3-0 Rutinoside (QCRT) has a protective effect on radiation-induced infertility. Mateiıals and Methods: 38 Wistar Albino female rats were divided into 5 groups, 3 control (Sham, RT, DMSO+RT) and 2 experimental (QR100+RT and QR200+RT). In order to synchronize the ovarian morphology and follicle development of the rats, all rats were first synchronized with Estrus Rat Cyclus and then ovulation induction with Pregnant Mare Serum Gonadotropin (PMSG). The rats, which were determined to be in the proestrus phase by vaginal smear monitoring, were ip administered, once a day, at 24-hour intervals throughout the estrus cycle, to the nonRT-applied Sham Group 0.1 ml 0.9% NaCl, to the DMSO+RT Control Group 1mg/kg/day Dimethylsulfoxide (DMSO); and to the QR100+RT Treatment Group I and QR200+RT Treatment GroupII 100 mg/kg and 200 mg/kg QCRT, respectively. Then, to induce ovarian toxicity, 10 Gray (Gy) gamma (γ) radiation was applied externally to the abdomino-pelvic region at a single session. Following RT application, rats that were detected to have passed into the second estrus phase by vaginal smear monitoring were sacrificed by taking tissue and blood samples. Malondialdehyde (MDA), Superoxide Dismutase (SOD) and Glutathione Peroxidase (GSH-Px) as oxidant-antioxidant, Transforming growth factor beta 1 (TGF-1 Beta) and Interleukin 10 (IL-10) as anti-inflammatory cytokines, Estradiol (E2) and Progesterone (P4) as steroid hormones were studied from the blood tissues of the rats. Histological and stereological analyses of ovarian tissues were performed using the ImageJ program. Results: In the RT control groups that received γ radiation, ovarian fibrosis, follicular atresia, increased intravascular perfusion, and extravascular hemorrhage were observed. These findings were found to be less in the high-dose protective QCRT group (p<0.001). Rat and ovary weights were found to be lower in all groups that received RT (p<0.001). Oxidant-Antioxidant levels of MDA, SOD, GSH-Px; anti-inflammatory cytokines TGF-β1 and IL-10; and steroid hormones E2 and P4 levels were not found to be statistically significant. Conclusion: It was concluded that QCRT reduces RT induced damage to the ovary, protects ovarian follicle reserves by reducing follicular atresia, and may have a role in radioprotective therapy for preserving fertility.