Çocukluk çağı kanser ve primer immün yetmezlik hastalarında, anne sütü ile beslenme ve beslenmeme ile ilişkili bağırsak mikrobiyotasının allojenik kök hücre nakli başarısı ile ilişkilendirilmesi
Association of intestinal microbiota associated with breastfeeding and non breastfeeding with allogeneic stem cell transplantation success in childhood cancer and primary immunodeficiency patients
  1. Tez No: 969222
  2. Yazar: SEMİH ÜRESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ELMACIOĞLU, DOÇ. DR. SÜREYYA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bağırsak mikrobiyotası hastalık gelişimi ve hastalıkların seyrinde etkili olan önemli bir faktördür. Yaşamın erken dönemlerinde barsak mikrobiyotasındaki hızlı değişimler üç ila beş yıl içerisinde stabilize olsa da metabolik fenotip devam etmekte ve yaşam boyu sağlığa etkileri sürmektedir. Anne sütü ile beslenme mikrobiyota olgunlaşmasını etkileyen önemli faktörlerden biridir. Allojenik hematopoetik kök hücre nakli, nakil öncesi uygulanan şartlandırma rejimleri, antibiyotik uygulamaları gibi faktörlerle bağırsak mikrobiyotasına ciddi hasar vermektedir. Bağırsak mikrobiyal dengesinin ve bariyer bütünlüğünün bozulması hastalığın gidişatını olumsuz etkilemektedir. Anne sütü alımının ve mikrobiyal profillerin hastalar üzerindeki etkisinin incelendiği bu çalışmada çocukluk çağı kanser veya primer immün yetmezlik nedeniyle allojenik hematopoetik kök hücre nakli olacak toplamda 7 hastadan nakil öncesi ve/veya sonrası toplamda 10 fekal örnek toplanmış ve mikrobiyota analizi yapılmıştır. İlk 6 ay formüla olmadan sadece anne sütü ile beslenmiş olan 4 numaralı hastanın mikrobiyota analizinde Blautia gözlemlenmiştir. Blautia cinsinin, nakil sonrası önde gelen komplikasyon olan Graft Versus Host Hastalığının oluşumunu önleyici etki gösterdiği daha önceki araştırmalarda gösterilmiştir ve Blautia cinsi gözlemlenen bu çalışmadaki hastada da bu komplikasyonun oluşmadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca sonuçlar hastaların mikrobiyota profillerinin sağlıklı bireylerle olan benzerliği arttıkça Graft Versus Host Hastalığının gelişimini önleyici etki yaptığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Intestinal microbiota is an important factor affecting disease development and course of diseases. Although rapid changes in intestinal microbiota in the early stages of life stabilize within three to five years, metabolic phenotype continues and its effects on health continue throughout life. Breastfeeding is one of the important factors affecting microbiota maturation. Allogeneic hematopoietic stem cell transplantation causes serious damage to intestinal microbiota with factors such as conditioning regimens applied before transplantation and antibiotic applications. Disruption of intestinal microbial balance and barrier integrity negatively affects the course of the disease. In this study, where the effects of breast milk intake and microbial profiles on patients were examined, a total of 10 fecal samples were collected from 7 patients who were to undergo allogeneic stem cell transplantation due to childhood cancer or primary immunodeficiency before and after transplantation and microbiota analysis was performed. Blautia was observed in the microbiota analysis of patient number 4, who was fed only breast milk without formula for the first 6 months. Blautia species has been shown in previous studies to have a preventive effect on the development of Graft Versus Host Disease, which is a leading complication after transplantation, and it was observed that this complication did not occur in this patient. In addition, the results show that as the similarity of the patients' microbiota profiles to healthy individuals increases, it has a preventive effect on the development of Graft Versus Host Disease.