Kazanç yönetimi ve kurumsal sürdürülebilirlik performansı ilişkisi: Borsa İstanbul ve Dow Jones dünya sürdürülebilirlik endeksleri karşılaştırması
The relationship between earnings management and corporate sustainability performance: A comparison of Borsa Istanbul and Dow Jones world sustainability indices
- Tez No: 969223
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
Özet
Finansal raporlama, işletme paydaşlarının karar alırken doğru, güvenilir ve faydalı finansal bilgiyi sağlama görevini üstlenmektedir. Bilgi kalitesinin düşük olması veya paylaşılan bilgilerin çarpıtılması, paydaşların yanlış karar almalarına sebep olabilmektedir. Finansal raporlar hazırlanırken bilginin şekillenmesinde, işletme yöneticilerinin belirleyici bir rolü bulunmaktadır. Finansal raporlarda, yasal esnekliklerden ve muhasebe politikalarındaki seçim haklarından yararlanarak yönetsel amaçlarla kazançlarını şekillendirme süreci, kazanç yönetimi olarak adlandırılmaktadır. Bu anlamda, kurumsal sürdürülebilirlik performansı ve yöneticilerin kazanç yönetimi uygulamalarına eğilimleri arasında pozitif ya da negatif yönde şekillenebileceği önemli bir ilişki bulunmaktadır. Bu tezin temel amacı, dünya çapında önemli bir konuma gelen sürdürülebilirlik yaklaşımını benimseyen ve temsilcileri niteliğindeki endeksler seçilerek işletmelerin yönetişim performansları ile kazanç yönetimi ve kazanç kalitesi arasındaki ilişkiyi İki Aşamalı Model ile ölçmektir. Türkiye'yi temsilen BİST Sürdürülebilirlik Endeksi'ndeki 29 işletmenin ve küresel düzeyi temsilen Dow Jones Sürdürülebilirlik Dünya Endeksi'ndeki 231 işletmenin 2018-2022 yılları arasındaki verileri çalışmaya dahil edilmiştir. Analizin birinci aşamasında ESG'nin Çevre, Sosyal ve Yönetişim performansları ayrı ayrı modele eklenerek 1. tahakkuk esaslı kazanç yönetimi, 2. gerçek kazanç yönetimi ve 3. kazanç kalitesi ile ilişkisi üç farklı çerçeveden incelenmiştir. İkinci aşamada ise Yönetişim performansı çıkartılarak Yönetişim alt bileşenlerini temsil eden 16 değişken modele dahil edilerek model yeniden kurgulanmıştır. Böylelikle Yönetişim performansı bileşenlerinin işletmelerin kazanç yönetimi ve kazanç kalitesi arasındaki ilişki derinlemesine incelenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, kazanç yönetimi ve kazanç kalitesi ile yönetişim performansları arasındaki ilişki açısından her iki örneklemde çoğunlukla farklı sonuçlar ortaya koymaktadır. BİST Sürdürülebilirlik Örneklemindeki işletmeler için sadece Yönetim teması değişkenleri anlamlı çıkmakta; DJSI Dünya Örneklemindeki işletmeler için Yönetim ve Hissedar temaları baskınken KSS Stratejisinin de özellikle gerçek kazanç yönetimi ve kazanç kalitesi üzerinde etkili olduğu görülmektedir. BİST Sürdürülebilirlik Örneklemindeki işletmeler için kazanç yönetimi uygulamalarının, hissedar kaynaklı ya da KSS ile ilişkili olmadığı, daha çok Yönetim Kurulu kaynaklı olduğu söylenebilmektedir. Hissedar baskısı ve KSS ilişkisinin DJSI Dünya Örneklemi için varlığı söz konusu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of financial reporting is to provide business stakeholders with accurate, reliable and useful financial information to inform their decision-making. Low information quality or the distortion of shared information may lead stakeholders to make misguided decisions. Business managers play a decisive role in shaping this information when preparing financial reports. In financial reports, the process of manipulating earnings for managerial purposes by taking advantage of legal flexibility and accounting policy options is referred to as earnings management. Thus, there is a significant relationship between corporate sustainability performance and managers' propensity for earnings management practices, which can be influenced positively or negatively. The aim of this thesis is to measure the relationship between corporate governance performance and earnings management and earnings quality using a two-stage model by selecting indices that represent and adopt the sustainability approach, which has become an important issue worldwide. The study included data from 29 companies in the BIST Sustainability Index representing Türkiye and 231 companies in the Dow Jones Sustainability World Index representing the global level for the years 2018-2022. In the first stage, Environmental, Social, and Governance performances were added to the model separately, and their relationship with 1. accrual-based earnings management, 2. real earnings management, and 3. earnings quality was examined from three different frameworks. In the second stage, Governance performance was removed, and 16 variables representing Governance sub-components were included in the model, which was then restructured. Thus, the relationship between governance performance components and companies' earnings management and earnings quality was examined in depth. The findings of the study reveal mostly different results for the two samples in terms of the relationship between earnings management, earnings quality, and governance performance. For companies in the BIST Sustainability Sample, only the Management theme variables are significant, whereas for companies in the DJSI World Sample, Management and Shareholder themes are dominant. Additionally, CSR Strategy appears to be particularly effective on real earnings management and earnings quality. In the BIST Sustainability Sample, it can be said that earnings management is not shareholder-driven or CSR-related, but rather board-driven. Shareholder pressure and CSR are present in the DJSI World Sample.