Hipertansiyonu olan bireylere uygulanan alternatif burun solunumu egzersizinin kan basıncı ve stres düzeyine etkisi
The effect of alternate nasal breathing exercise on blood pressure and stress levels in individuals with hypertension
  1. Tez No: 969235
  2. Yazar: LEYLA SENEM ÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma hipertansiyonu olan bireylere uygulanan alternatif burun solunumu egzersizinin kan basıncı ve stres düzeyine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Kardiyoloji polikliniklerinde 26 müdahale 26 kontrol olmak üzere toplam 52 hasta oluşturmuştur. Araştırmada etik kurul onayı, kurum izni ve çalışmaya katılan hastalardan sözlü ve yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Çalışmada müdahale grubundaki hastalara 4 hafta boyunca günde bir kez 10 dakika alternatif burun solunumu uygulanmıştır. Veriler; Hasta Tanıtım Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Yaşam Bulguları Takip Formu, Uygulama İzlem Formu, Kan Basıncı İzlem formları kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Independent Sample-t test, Paired Sample test, ki test, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık değeri p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmada müdahale grubundaki bireylerin sistolik kan basınçları sırayla 133,73±7,02, iken 126,15 ± 5,98'e düşmüştür (p<0.05). Müdahale grubundaki bireylerin diyastolik kan basınçları ise sırayla 85,35±4,41 iken 76,65±4,19'a düştüğü saptanmıştır (p<0.05). Hastaların algılanan stres düzeyleri incelendiğinde ise müdahale grubundaki algılanan stres düzeyi puan ortalamaları sırayla 21,65 ± 5,18 iken 15,46±4,36'ya düşmüştür (p<0.05). Sonuç olarak hipertansiyonu olan bireylere uygulanan alternatif burun solunumunun kan basıncını düşürdüğü ve algılanan stres düzeyini azalttığı bulunmuştur. Bu sonuçlar doğrultusunda hemşirelerin hipertansiyon hastalarına alternatif burun solunumu egzersizi hakkında eğitim ve danışmanlık yapmaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of alternative nasal breathing exercise on blood pressure and stress levels in individuals with hypertension. The sample of the study consisted of a total of 52 patients, 26 intervention and 26 control, in Cardiology outpatient clinics. Ethics committee approval, institutional permission and verbal and written informed consent were obtained from the patients participating in the study. In the study, patients in the intervention group were given alternate nasal breathing for 10 minutes once a day for 4 weeks. Data were collected using the Patient Introduction Form, Perceived Stress Scale, Life Findings Follow-up Form, Application Follow-up Form, and Blood Pressure Monitoring Forms. Independent Sample-t test, Paired Sample test, chi test, Mann-Whitney U test and Wilcoxon test were used to evaluate the data. Statistical significance value was accepted as p<0.05. In the study, the systolic blood pressure of the individuals in the intervention group decreased from 133.73±7.02 to 126.15±5.98, respectively (p<0.05). The diastolic blood pressures of the individuals in the intervention group decreased from 85.35±4.41 to 76.65±4.19, respectively (p<0.05). When the perceived stress levels of the patients were analyzed, the mean perceived stress level scores in the intervention group decreased from 21.65±5.18 to 15.46±4.36, respectively (p<0.05). As a result, it was found that alternative nasal breathing applied to individuals with hypertension reduced blood pressure and decreased perceived stress level. In line with these results, it was recommended that nurses should provide training and counseling to hypertensive patients about alternative nasal breathing exercise.