Sosyal medyadaki yatırımcı yorumları ve endeks etkileşimi: Bankacılık endeksi üzerinde bir araştırma
Investor comments on social media and index interaction: A study on the banking index
  1. Tez No: 969234
  2. Yazar: GÜLTEN ÇOKAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR KÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
Özet
Dijital teknolojilerin hızlı gelişimiyle birlikte sosyal medya, bireylerin yalnızca sosyal etkileşim aracı olmaktan çıkarak finansal karar alma süreçlerinde önemli bir bilgi kaynağı haline gelmiştir. Bu durum, klasik finansın rasyonel yatırımcı varsayımının ötesine geçen ve irrasyonel davranışsal unsurları öne çıkaran davranışsal finans literatürü ile örtüşmektedir. Sosyal medya platformlarında paylaşılan yorumlar, yatırımcı duyarlılığının güçlü göstergeleri olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin önde gelen çevrimiçi finans platformlarından tr.investing.com'da 2014-2023 yılları arasında BIST Banka Endeksi'ne dâhil dokuz banka hakkında yapılan toplam 1.061.735 kullanıcı yorumu incelenmiştir. Yorumlar, NRC Duygu Sözlüğü kullanılarak sözlük tabanlı duygu analizine tabi tutulmuş; olumlu ve olumsuz ifadeler ayrıştırılarak zaman serisi formatına dönüştürülmüş ve ekonometrik modellere dâhil edilmiştir. Granger nedensellik testleri sonucunda, olumsuz yorumların getiriler üzerindeki etkisinin olumlu yorumlara kıyasla daha güçlü olduğu (asimetrik etki) tespit edilmiştir. Ayrıca, beklenmedik biçimde pozitif yorum kaynaklı şokların da getiriler üzerinde negatif etkiler yarattığı bulunmuş ve bu durum davranışsal finans literatüründe yer alan“aşırı ilgi hipotezi”çerçevesinde yorumlanmıştır. Sonuç olarak, çalışma sosyal medya verilerinin yatırımcı duyarlılığı ile finansal piyasalar arasındaki etkileşimi anlamada değerli bir kaynak sunduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, klasik finans modellerinin ötesine geçen davranışsal yaklaşımlara katkıda bulunmakta ve sözlük tabanlı duygu analizlerinin hisse senedi piyasalarında öngörü gücü yüksek sinyaller sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the expansion of the internet and digital technologies, social media has transformed from a channel of personal interaction into a significant source of information in financial decision-making. This development aligns with behavioral finance literature, which highlights the psychological and irrational aspects of investor behavior beyond the assumptions of classical finance theories. In this study, 1,061,735 user comments posted between 2014 and 2023 on tr.investing.com, one of Turkey's leading financial platforms, were analyzed. The comments focused on nine banks listed in the BIST Banking Index: A dictionary-based sentiment analysis was performed using the NRC Emotion Lexicon, where positive and negative terms were identified and converted into time series for econometric modeling. Granger causality tests revealed that negative sentiment had a stronger effect on stock returns than positive sentiment, confirming the asymmetry widely documented in financial studies. Interestingly, shocks from positive comments were also found to have adverse effects on returns, a result interpreted within the framework of the“attention”hypothesis. In conclusion, the findings demonstrate that social media data can provide valuable insights into the interaction between investor sentiment and financial markets. The study contributes to approaches that move beyond rational models by incorporating behavioral dynamics and shows that lexicon-based sentiment analysis of social media comments can generate meaningful predictive signals for stock performance.