Serebrovasküler hastalık tanısı alan bireylere uygulanan yüz masajının motor afazi ve fasiyel paralizi üzerine etkisi
Effect of face massage applied to individuals diagnosis of cerebrovascular disease on motor aphasia and face paralysis
- Tez No: 969263
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY SAĞKAL MİDİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Serebrovasküler Hastalık tanısı alan ve yüz tutulumu olan bireylere uygulanan yüz masajının motor afazi ve fasiyal paralizi üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma randomize kontrollü deneysel tipte bir çalışmadır. Örneklemi Manisa ilinde bir devlet hastanesinin Nöroloji Servisinde serebrovasküler hastalık tanısı ile yatan dahil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar ile Şubat-Temmuz 2024 arasında 63 hasta (32 müdahale-31 kontrol) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Hasta Tanılama Formu, Fasiyal yetersizlik İndeksi ve Gülhane Afazi Testi-2 kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada, her iki grup arasında, hastanın bakımını üstlendiği kişi dışındaki demografik özelliklerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Müdahale grubu; Fasiyal Yetersizlik İndeksi puanı, ön test ve son test puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermektedir (p=0,001 < 0,05). Son test Kontrol ve Müdahale gruplarına göre Fasiyal Yetersizlik İndeksi puanı istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir (p=0,181 > 0,05). Müdahale grubu; Tekrarlama Alt Boyutu puanı, ön test ve son test puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermektedir (p=0,000<0,05). Son Test Kontrol ve Müdahale gruplarına göre Gülhane Afazi Testi-2 Puanı istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılık göstermektedir (p=0,012<0,05). Serebrovasküler Hastalık tanısı alan bireylerde yüz masajı uygulanan hastaların GAT-2 testi puanları ile fasiyal yetersizlik indeksi puanları arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Sonuçlar: Serebrovasküler Hastalık tanısı almış ve yüz tutulumu yaşayan bireylere uygulanan yüz masajının motor afazi ve fasiyal paralizi üzerinde olumlu etkiler sağladığı sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, yüz masajının, afazi ve yüz fonksiyonlarının iyileştirilmesinde etkili bir rehabilitasyon yöntemi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of facial massage on aphasia and facial impairment in individuals diagnosed with scerebrovasculer dsease and facial involvement. Materials and Methods: This research is a randomized controlled experimental study. The sample consisted of patients hospitalized in the Neurology Department of a state hospital in Manisa province with a diagnosis of cerebrovascular disease, who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study, and 63 patients (32 intervention-31 control) between February and July 2024. Patient Identification Form, Facial Deficiency Index and Gülhane Aphasia Test-2 were used to collect data. Results: In this study, no statistically significant difference was found between the two groups in demographic characteristics except for the person who provided care to the patient (p>0.05). The intervention group showed a statistically significant difference in terms of the Facial Insufficiency Index score, pre-test and post-test scores (p=0.001 < 0.05). The post-test Facial Insufficiency Index score did not show a statistically significant difference compared to the Control and Intervention groups (p=0.181 > 0.05). The intervention group showed a statistically significant difference in terms of the Repetition Sub-Dimension score, pre-test and post-test scores (p=0.000<0.05). According to the Post-Test Control and Intervention groups, the Gülhane Aphasia Test-2 Score shows a statistically significant difference (p=0.012<0.05). There were significant differences between the GAT-2 test scores and the facial deficiency index scores of patients who received facial massage in individuals diagnosed with Cerebrovascular Disease. Conclusion: It was concluded that facial massage applied to individuals diagnosed with cerebrovascular disease and experiencing facial involvement has positive effects on motor aphasia and facial paralysis. These findings suggest that facial massage is an effective rehabilitation method for improving aphasia and facial functions.