Tıp hukuku ve ceza hukuku bağlamında kadının talep ve rızasıyla rahim tahliyesinin değerlendirilmesi
Assessment of uterine evacuation with the consent or request of the woman in the context of medical law and criminal law
- Tez No: 969264
- Danışmanlar: DR. FİLİZ EKİM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Hukuk, Forensic Medicine, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Rahim tahliyesi (gebeliğe son verilmesi), bireylerin veya sadece yetkili kişilerin insiyatifine bırakılamayacak kadar önemli bir işlem olduğu için hukuk sistemimizde çeşitli yerlerde düzenlenmiştir. Ancak gerek mevzuatta, gerekse uygulamada; çalışmamızda esas aldığımız başlıklar bakımından tereddütlü, net anlaşılamayan kısımlar bulunmaktadır. Ayrıca konu bir canlı, canlı başlangıcı yaşamına son vermeyi de içinde barındırdığından, vicdani, ahlaki çeşitli faktörler nedeniyle farklı görüşlerin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Çalışmamızda görüşlerine başvurduğumuz katılımcılar ise, rahim tahliyesinin uygulanmasında veya hukuksal zeminin yaratılmasında aktif rol oynayan, konunun oldukça içinde bulunan kişilerdir. Bundan dolayı da kendileriyle yaptığımız bireysel derinlemesine görüşmelerin, rahim tahliyesiyle ilgili aksaklıkları, farklılıkları anlamamıza neden olabileceği düşüncesindeyiz. Bu bağlamda da bir sosyal bilimler araştırma yöntemi olan,“Nitel Araştırma Metotlarından”,“Bireysel Derinlemesine Görüşme Metodu”tezde kullanılmıştır. Tezin bu yöntemle hazırlanması çalışmayı klasik suç incelemesi yönteminden çıkarmış olup, belirlenen sorunlara odaklı çözüm önerileri içeren sonuçların ortaya çıkmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Uterine evacuation (termination of pregnancy) is a medically and legally significant procedure that is subject to regulation across various areas of the legal system, as it is considered too important to be left solely to individual discretion or limited to authorized professionals. Despite this regulatory framework, both the legislation and its implementation contain ambiguous and inconsistent elements, particularly regarding the issues explored in this study. Furthermore, since the procedure involves ending the life of a living being, it naturally gives rise to a variety of perspectives influenced by moral and conscientious values. This study draws on the views of individuals who are directly involved either in the practice of uterine evacuation or in shaping its legal framework. Through individual in-depth interviews with these key stakeholders, the research aims to uncover the inconsistencies and challenges encountered in practice. The Individual In-Depth Interview Method, a qualitative research technique commonly used in the social sciences, was employed in this thesis. This approach differentiates the study from conventional criminal law analysis and enables the generation of solution-oriented findings based on identified legal and practical issues.