Application of the wave equation analysis to pile driving
- Tez No: 9693
- Danışmanlar: OKTAY İZMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
DALGA DENKLEM ANALİZİNİN KAZIK ÇAKMA İŞLEMİNE UYGULANMASI Oranç, N. Zeynep Yüksek Lisans Tezi, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi: Öğr.Gör. Oktay İzmirli Haziran 1990, 83 sahife ÖZET Kazıkların yük taşıma kapasitesinin belirlenmesi için kullanılan metodlar Türkiyedeki bir arazi durumuna uygulanmıştır. Samsun Atatürk Kültür Merkezinin kazık çakma işlemleri için Delmag D22-13 ve Delmag D-15 dizel şahmerdan tokmakları kullanılmıştır. Statik formüller kullanılarak elde edilen yük taşıma kapasiteleri ve sürtünme değerleri J.E.Bowles tarafından yazılan FADWAVE adındaki kazıklarda dalga denklem analiz programına girdi olarak verilmiştir. Bu programda kullanılan analitik metod katı cisimlerde dalga dağılımı prensibi ile 1962 yılında E.A.L. Smith tarafından ortaya konmuştur. Programdan elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Anahtar Sözcükler : Yük taşıma kapasitesi, kazıklarda dalga denklem analizi, çakılabilirlik. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 620.01.00, 620.01.01 iv
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF THE WAVE EQUATION ANALYSIS TO PILE DRIVING Oranç, N.Zeynep M.S. in Engineering Science Supervisors Instr. Oktay izmirli June 1990, 83 pages ABSTRACT The methods of analysis used to determine ultimate bearing capacity of piles are applied to a field case in Turkey. During the pile driving works of the Atatürk Culture Center in Samsun, Delmag D22-13 and Delmag D-15 diesel pile driving hammers have been used. The ultimate bearing capacity and skin friction values calculated using static formulas have been given as input to the wave equation pile analysis program FADWAVE written by J.E.Bowles. The analytical method used in this program was based on the wave propogation in solids originated in 1962 by E.A. L.Smith. The results obtained from the program are compared with each other. Keywords : Ultimate bearing capacity, wave equation pile analysis, drivability. Science Code : 620.01.00, 620.01.01 iii