Parmak kukla, video oyunu ve stres topunun 4-6 yaş grubu çocuklarda inhalasyon tedavisine bağlı korku, emosyonel davranışlar ve ebeveyn bakım memnuniyetine etkisi
Effects of finger puppet, video game and stress ball on fear, emotional behaviors and parental care satisfaction related to inhalation therapy in 4-6 year old children
  1. Tez No: 969306
  2. Yazar: ESRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN APAYDIN CIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 4-6 yaş arası çocukların inhaler tedavi nedeniyle yaşadıkları korku düzeyleri, emosyonel davranışları ve ebeveyn bakım memnuniyeti üzerine parmak kukla, video oyunu ve stres topu yöntemlerinin etkisini belirlemek amacıyla randomize, deneysel araştırma tasarımında yapılmıştır. Çalışma, Ocak 2024-2025 tarihleri arasında 120 çocukla bir devlet hastanesinin Çocuk Acil Biriminde yürütülmüştür. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu, Çocuk Korku Ölçeği, Çocuklarda Emosyonel Göstergeler Ölçeği ve PedsQL Sağlık Bakım Memnuniyet Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, varyans analizi, Pearson kikare/Fisher exact testi, varyans analizi kullanılmıştır. Her grupta 40 çocuk yer almaktadır. Parmak kukla, stres topu ve video oyunu gruplarında işlem sonrasında ebeveyn, gözlemci ve genel değerlendirmede korku ortalamaları üç ölçüm zamanında da istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterirken zaman içinde düşüş görülmüştür (p<0,05). Gruplar arası değerlendirmede işlem sırasında stres topu grubundan alınan ebeveyn, gözlemci ve genel değerlendirmede emosyonel göstergeler ortalamaları parmak kukla ve video oyunu gruplarından istatistiksel olarak yüksektir (p<0,05). Sağlık bakım memnuniyeti ölçeğine göre ebeveynlerin en düşük puan ortalaması stres topu grubunda iken en yüksek puan ise video oyunu grubundadır. Parmak kukla ve video oyununun stres topuna kıyasla çocuklarda inhaler tedavi işlem sırasındaki emosyonel değerler üzerinde daha etkili olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin parmak kukla ve video oyunu yöntemlerine uygulamada yer vermesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized, experimental research design to determine the effect of finger puppet, video game or stress ball methods on the fear levels, emotional behaviors and parental care satisfaction of children aged 4-6 years due to inhaler treatment. The study was conducted in the Pediatric Emergency Unit of a public hospital with 120 children between January 2024-2025. Data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Child Fear Scale”,“Children's Emotional Manifestation Scale”and“PedsQL Health Care Satisfaction Scale”". Descriptive statistics, analysis of variance, Pearson chi-square/Fisher exact test, variance analysis were used to analyze the data. There are 40 children in each group. In the finger puppet, stress ball and video game groups, the averages of fear in parent, observer and general assessment after the procedure showed a statistically significant difference in all three measurement times, while a decrease was observed over time(p<0.05). In the intergroup evaluation, the means of emotional scale in parent, observer and general assessment obtained from the stress ball group during the procedure were statistically higher than the finger puppet and video game groups(p<0.05). According to the health care satisfaction scale, the lowest mean score of the parents was in the stress ball group and the highest score was in the video game group. It was found that finger puppet and video game were more effective on emotional values during inhaler treatment procedure in children compared to stress ball. It is recommended that nurses include finger puppet and video game methods in practice.