Ters yüz öğrenme modelinin DNA ve Genetik Kod ünitesi konularının öğretiminin uygulanmasında ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve tutumlarına etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of the flip learning model on the academic success and attitudes of 8th grade secondry school students in the application of teaching DNA and Genetic Code unit topics
- Tez No: 969307
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDA TELLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma da, 8. sınıf öğrencilerinin DNA ve Genetik Kod ünitesinin biyoteknoloji uygulamaları ve genetik mühendisliği konusunun öğretiminde ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarısına ve biyoteknolojiye karşı tutum puanlarına etkileri incelenmiştir. Çalışma 2024-2025 eğitim/ öğretim yılının birinci yarısında, Mersin ilinde bulunan bir devlet okulunda 8. sınıf olan 2 şube öğrencilerinden deney grubu (n=35) ve kontrol grubu (n=34) olmak üzere, toplam 69 öğrenciyi kapsamaktadır. Deney grubuna TYS modeli uygulanacak, kontrol grubunda mevcut öğretim programına göre dersler yürütülmüştür. Çalışma nicel araştırma desenlerinden ön-test son-test kontrol ve deney gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca daha iyi bir sonuç alabilmek için nitel verileri desteklemek ve derinlemesine araştırma yapabilmek amacıyla nitel yöntemde kullanılmış olup öğrencilerin görüşlerine başvurulmuştur. Nitel verilerin elde edilmesinde ise araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Bu araştırmada nitel verileri elde etmek için veri toplama aracı olarak; Kaya (2009) tarafından geliştirilen“Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliğine Yönelik Tutum Ölçeği”(BTGMTÖ) ile araştırmacı tarafından hazırlanan“Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği Başarı Testi”(BTGMBT) uygulanmıştır. Çalışmada ilk olarak, her iki gruba araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi ve tutum ölçeği ön test olarak uygulanmış ve bu testler İlişkisiz Örneklem t- Testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda gruplar arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı belirlendikten sonra deney grubu öğrencilerine ters yüz öğrenme modeli, kontrol grubu öğrencilerine öğretim programının ön gördüğü öğrenme yöntemiyle Biyoteknoloji ve genetik mühendisliği konusuna ait kazanımlar 4 haftalık bir süreçte işlenmiştir. Çalışma sonunda aynı veri toplama araçları son test olarak uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı kullanılarak analiz edilmiştir. SPSS' de yapılan analizler ayrı ayrı gerçekleştirilen karşılaştırma testleri sonucunda: deney ve kontrol grubuna uygulanan Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliği Başarı Testi ve Kaya (2009) tarafından geliştirilen Biyoteknoloji ve Genetik Mühendisliğine Yönelik Tutum Ölçeği 'ne göre öğrencilerin: ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin tutum ve akademik başarılarını artırmada etkili olduğu tespit edilmiştir. Ters yüz öğrenme modelinin biyoteknoloji ve genetik mühendisliği eğitimi bağlamında başarıyı artırmada önemli bir strateji olarak değerlendirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of flipped learning model in teaching the subject of DNA and Genetic Code unit on biotechnology applications and genetic engineering to 8th grade students on their academic success and attitude scores towards biotechnology. The study includes a total of 69 students, as an experimental group (n=35) and a control group (n=34), from two branches of 8th grade students in a public school in Mersin province during the first semester of the 2024-2025 academic year. TYS model will be applied to the experimental group, and lessons were conducted according to the current curriculum in the control group. The study was conducted using a quasi-experimental research design with pre-test post-test control and experimental groups, which are quantitative research designs. In addition, in order to get a better result, qualitative method was used in order to support qualitative data and to conduct in-depth research, and students' opinions were consulted. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used to obtain the qualitative data. The obtained data were analyzed by content analysis method. In this research, the data collection tool to obtain qualitative data was used; The“Attitude Scale Towards Biotechnology and Genetic Engineering”(ATGE) developed by Kaya (2009) and the“Biotechnology and Genetic Engineering Achievement Test”(ATGE) prepared by the researcher were administered. First, the achievement test and attitude scale developed by the researcher were administered to both groups as pre-tests, and these tests were analyzed using the Unrelated Samples t-Test. After determining that there was no significant difference between the groups, the experimental group students were taught the flipped learning model, and the control group students were taught the learning outcomes of biotechnology and genetic engineering using the learning method prescribed by the curriculum over a 4-week period. At the end of the study, the same data collection tools were administered as a post-test. The data obtained in the study were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) program. As a result of the analyses conducted in SPSS and the comparison tests conducted separately, the Biotechnology and Genetic Engineering Achievement Test applied to the experimental and control groups and the Attitude Scale Towards Biotechnology and Genetic Engineering developed by Kaya (2009) revealed that the flipped learning model was effective in improving students' attitudes and academic achievement. This suggests that the flipped learning model can be considered an important strategy for increasing achievement in the context of biotechnology and genetic engineering education.