Orta yoğunluklu interval antrenmanlarının nitrik oksit üzerine etkisi
Effects of moderate-intensity interval training on nitric oxide levels
  1. Tez No: 969340
  2. Yazar: GÜNGÖR CİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP SOSLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Fizyoloji, Sports, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, orta yoğunluklu interval antrenmanların (OYİA) sağlıklı bireylerde nitrik oksit (NO) biyoyararlanımı, oksidatif stres ve antioksidan savunma sistemi üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu bağlamda, 8 haftalık bir OYİA programına katılan deney grubu ile sedanter kontrol grubunun egzersiz öncesi ve sonrası biyokimyasal parametreleri karşılaştırılmıştır. Bulgular, OYİA'nın birçok fizyolojik parametre üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Deney grubunda egzersiz sonrası L-arjinin (BF₁₀=63.72) ve NO düzeylerinde (BF₁₀=14.52) anlamlı artışlar saptanmıştır. Bu artışlar, egzersizin endotel kaynaklı NO üretimini ve substrat düzeylerini olumlu yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, antioksidan enzim aktiviteleri olan SOD (BF₁₀=6.55) ve CAT (BF₁₀=11.80) değerlerinde belirgin yükselmeler gözlemlenmiştir. Öte yandan, oksidatif stres göstergesi olan MDA düzeylerinde anlamlı bir azalma (BF₁₀=26.62) kaydedilmiş, bu da lipit peroksidasyonunun azaldığını ve hücresel düzeyde oksidatif yükün düştüğünü göstermektedir. CK seviyelerinde de egzersiz sonrası azalma (BF₁₀=9.01) gözlemlenmiş, bu durum kas hasarının azaldığını ve toparlanmanın desteklendiğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, orta yoğunluklu interval antrenmanların, hem endotelyal fonksiyonu iyileştirdiği, hem de oksidatif stresle mücadele eden antioksidan sistemleri güçlendirdiği belirlenmiştir. Bu veriler, OYİA'nın sağlıklı bireylerde hem performans hem de metabolik sağlık açısından etkili bir egzersiz modeli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of moderate-intensity interval training (MIIT) on nitric oxide (NO) bioavailability, oxidative stress, and antioxidant defense mechanisms in healthy individuals. In this context, biochemical parameters were compared between a training group that participated in an 8-week MIIT program and a sedentary control group, with blood samples collected before and after the intervention. The findings revealed that MIIT led to significant physiological changes. In the training group, post-exercise levels of L-arginine (BF₁₀=63.72) and NO (BF₁₀=14.52) significantly increased, indicating enhanced endothelial NO production and substrate availability. Moreover, a marked improvement was observed in the activities of key antioxidant enzymes, including superoxide dismutase (SOD) (BF₁₀=6.55) and catalase (CAT) (BF₁₀=11.80). Conversely, levels of malondialdehyde (MDA), a major oxidative stress marker, showed a significant reduction (BF₁₀=26.62), suggesting a decrease in lipid peroxidation and oxidative burden at the cellular level. Additionally, creatine kinase (CK) levels were also reduced post-exercise (BF₁₀=9.01), indicating lower muscle damage and enhanced recovery. In conclusion, moderate-intensity interval training was found to improve endothelial function by increasing NO production and to enhance antioxidant capacity by reducing oxidative stress. These results support the effectiveness of MIIT as a beneficial exercise model for promoting both metabolic health and performance in healthy individuals.