Erken doğum tehdidi ile yatışı yapılan hastalarındoğum zamanını etkileyen klinik parametrelerinve perinatal sonuçlarının değerlendirilmesi:Retrospektif kohort çalışması
Evaluation of clinical parameters affecting the timing of delivery and perinatal outcomes in patients hospitalized with threatened preterm labor: A retrospective cohort study
  1. Tez No: 969339
  2. Yazar: ZEYCAN AYTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KUMRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, erken doğum tehdidi ile başvuran hastalarda klinik bulgular ve transvajinal ultrason ile ölçülen servikal uzunluk ölçümü ile doğum zamanlaması arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışmaya, 2020–2024 yılları arasında erken doğum tehdidi nedeniyle 20+0–36+6 gebelik haftasında hastaneye yatırılan 478 tekil gebelik dahil edildi. Çalışmadan adölesan ve ileri yaş gebeler, PPROM, serklajlı gebelikler, çoğul gebelikler, uterin anomaliler dışlandı. Hastalar ilk 48 saat içerisinde doğum, ilk 7 gün içerisinde doğum ve doğum haftası (<37 hafta/≥37 hafta) esas alınarak gruplandırıldı. Klinik ve obstetrik özellikler, transvajinal ultrasonografi ile ölçülen servikal uzunluk ölçümü incelendi. Özellikle ilk 7 gün içerisinde doğumu öngören parametreler incelendi. Bulgular: Hastaların %11,4'ü ilk 48 saat, %9,6'sı ilk 7 gün içinde doğum yaptı. %30,9'u preterm (<37 hafta), %47,1'i term doğum yaptı. Preterm doğum ile TvUSG CL değeri ve vajinal kanama arasında anlamlı ilişki saptandı. İlk 7 gün içinde doğumu öngörmede ROC analizinde TvUSG CL değerinin <27 mm olması %86.67 duyarlılık ve %41.02 özgüllük ile anlamlı prediktif değeri bulundu. Bunun yanında yatışta vajinal kanama varlığı, preterm doğum öyküsü ve IVF gebelik ile ilk 7 gün içerisinde doğum arasında anlamlı ilişki bulundu. Sonuç: Erken doğum tehdidinde doğum zamanlamasının öngörülmesinde servikal muayene, vajinal kanama ve sonografik servikal uzunluk ölçümü gibi klinik değişkenlerin bütüncül değerlendirilmesi önemlidir. Bu sayede gereksiz müdahaleler önlenebilir ve uygun tedavi zamanında başlanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the relationship between clinical findings and transvaginal ultrasonographic cervical length measurement with the timing of delivery in patients admitted with a diagnosis of threatened preterm labor. Materials and Methods: This retrospective cohort study included 478 singleton pregnancies between 20+0 and 36+6 weeks of gestation who were hospitalized due to threatened preterm labor between 2020 and 2024. Adolescents, advanced maternal age, PPROM, cerclage pregnancies, multiple gestations, and uterine anomalies were excluded. Patients were grouped based on delivery within the first 48 hours, delivery within the first 7 days, and gestational age at delivery (<37 weeks/≥37 weeks). Clinical and obstetric features, as well as cervical length measured by transvaginal ultrasonography (TvUSG), were evaluated. Parameters predictive of delivery within the first 7 days were specifically analyzed. Results: Among the patients, 11.4% delivered within the first 48 hours and 9.6% within the first 7 days. A total of 30.9% delivered preterm (<37 weeks), while 47.1% delivered at term. A significant relationship was found between preterm birth and TvUSG cervical length and the presence of vaginal bleeding. In the ROC analysis, a cervical length <27 mm measured by TvUSG was found to significantly predict delivery within 7 days, with a sensitivity of 86.67% and specificity of 41.02%. Additionally, the presence of vaginal bleeding at admission, a history of preterm birth, and IVF pregnancies were significantly associated with delivery within 7 days. Conclusion: A comprehensive evaluation of clinical parameters such as cervical examination, vaginal bleeding, and cervical length measurement by xii ultrasound is crucial in predicting delivery timing in cases of threatened preterm labor. This approach can help avoid unnecessary interventions and ensure timely initiation of appropriate treatment.