Parkinson hastalarında hızlı otomatik adlandırma performansının sağlıklı yetişkinlerle karşılaştırmalı analizi
Comparison of rapid automatized naming performance in Parkinson's patients and healthy individuals
- Tez No: 969382
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÖGE DAŞDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Parkinson hastalığı (PH), en yaygın nörodejeneratif hareket bozukluğudur ve temel motor semptomları titreme, rijidite, bradikinezi/akinezi ve postüral instabiliteyi içermektedir. PH motor olmayan karakteristik bir özelliği ise bilişsel bozulmadır. Bozulmanın hafif düzeyde bile olması, engelliliği artırmakta ve genel işlevsel bozulma, bilişsel gerilemeyle birlikte ilerlemektedir. Hastalığa sahip bireylerde demans yokluğunda bile yürütücü işlev, işlem hızı ve mekansal çalışma belleği bozuklukları görülmektedir. Hızlı Otomatik Adlandırma (HOA) Görevi, ardışık ortak ögeleri isimlendirmede hız performansını sürekli olarak ölçmektedir. PH'de sıklıkla en yaygın belirtiler arasında hipofoni, dizartri gibi motor konuşma bozuklukları sayılmaktadır ancak adlandırma bozuklukları gibi dil-bilişsel zorluklar da gözlenmektedir. Bu çalışmada PH'li bireylerin HOA alt ögelerinin (harf, sayı, renk, nesne ve eylem) performansı incelenip yaş, eğitim düzeyi ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş sağlıklı kontrol (SK) grubu ile kıyaslanmıştır. Çalışmaya katılmaya gönüllü olan katılımcıların demografik bilgileri alınıp Mini Mental Durum Testi, Hızlı Otomatik Adlandırma Görevi, Sözel Akıcılık Testi, Sayı Dizisi ve Diadokinetik Hız (DDK) görevleri uygulanmıştır. Yapılan istatistiksel analizlerde, PH'li bireylerin SK grubuna göre HOA görevi performansında farklılıklar olduğu saptanmıştır. HOA görevi; hata oranı, reaksiyon süresi ve her bir alt testin tamamlanma süresi parametrelerini kapsayacak şekilde gruplara göre karşılaştırılmıştır. PH'nin HOA'da eylem adlandırma da SK'ye göre farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is the most common neurodegenerative movement disorder, and its primary motor symptoms include tremor, rigidity, bradykinesia/akinesia, and postural instability. A non-motor characteristic feature of PD is cognitive impairment. Even mild levels of impairment increase disability, and overall functional decline progresses with cognitive deterioration. In individuals with the disease, impairments in executive function, processing speed, and spatial working memory are observed even in the absence of dementia. The Rapid Automatized Naming (RAN) test continuously measures speed performance in naming sequential common elements. In Parkinson's, motor speech disorders such as hypophonia and dysarthria are frequently discussed; however, naming disorders are also observed. In this study, the performance of PD patients on RAN subcomponents (letters, numbers, colors, objects, and actions) was examined and compared with a control group matched for age, education level, and gender. Participants' demographic information were collected, followed by the administration of the Mini-Mental State Examination, Rapid Automatized Naming Task, Verbal Fluency Test, Classic Digit Span, and Diadochokinetic Rate. Statistical analyses revealed differences in the Rapid Automatized Naming task performance between PD patients and the control group. Rapid automatized naming (RAN) ability was compared across groups based on parameters such as accuracy rate, reaction time, and completion time. It was found that individuals with Parkinson's disease showed differences in RAN action naming task performances.