Türkiye'de yabancı dil olarak Almanca öğrenimi ve öğretimi bağlamında ChatGPT kullanımı: Bir anket araştırması örneği
The use of ChatGPT in the context of learning and teaching German as a foreign language in Turkey: An example of a survey research
- Tez No: 969432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN GÖÇERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Türkiye'de yabancı dil olarak Almanca öğrenimi ve öğretimi bağlamında yapay zekâ tabanlı bir sohbet robotu olan ChatGPT'nin kullanımı incelenmiştir. Çalışmanın amacı, ChatGPT'nin Almanca öğrenen öğrenciler ve Almanca öğreten öğretmen/akademisyenler üzerindeki etkilerini, kullanım düzeyini, avantajlarını ve karşılaşılan zorlukları ortaya koymaktır. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş; nicel veriler anket yoluyla, nitel veriler ise açık uçlu sorular ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Katılımcılar, Tekirdağ ve çevre illerdeki lise ve üniversitelerde Almanca öğrenen öğrenciler ile Almanca öğreten öğretmen/akademisyenlerden oluşmaktadır. Araştırma sonucunda, ChatGPT'nin Almanca dilbilgisi, kelime bilgisi, konuşma pratiği ve kültürel bilgi sağlama açısından önemli katkılar sunduğu, ancak kültürel bağlamı aktarma ve öğrenci-öğretmen etkileşimini tam anlamıyla sağlayamama gibi sınırlamaları olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, dijitalleşen eğitim ortamında ChatGPT'nin tamamlayıcı bir araç olarak etkili şekilde kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the use of ChatGPT, an artificial intelligence-based chatbot, in the context of learning and teaching German as a foreign language in Turkey. The study aims to reveal the impact, usage level, advantages, and challenges of ChatGPT from the perspectives of both students learning German and teachers/academics teaching German. A mixed-methods research design was adopted; quantitative data were collected through surveys, while qualitative data were obtained via open-ended questions and semi-structured interviews. Participants consisted of high school and university students learning German, as well as teachers/academics teaching German in Tekirdağ and surrounding provinces. The findings indicate that ChatGPT provides significant support in terms of German grammar, vocabulary, speaking practice, and cultural knowledge, yet it has limitations such as insufficient cultural context transfer and lack of full student-teacher interaction. The results suggest that ChatGPT can be effectively used as a complementary tool in digitalized educational environments.