Yeşil Amasya Gazetesi'nin Amasya basın ve yayın tarihindeki yeri ve önemi (1932-1940)
The significance of Yeşil Amasya Newspaper in publication and press history of Amasya (1932-1940)
  1. Tez No: 969485
  2. Yazar: AYDAN TURHAN SER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EYYUPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Yeşilırmak Vadisi ve Harşena Dağı eteklerine kurulan Amasya, yedi bin yılın üzerindeki tarihi boyunca tarihi ve doğal güzellikleri ile birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Amasya aynı zamanda Osmanlı'nın doğu sınırında stratejik bir öneme sahipti. Birçok Osmanlı şehzadesi de burada eğitim aldı. Amasya Genelgesi'nin ilan edilmesiyle (21/22 Haziran 1919) Kurtuluş Savaşı'nın gerekçesi ve yöntemi ilk defa milletle paylaşıldı. 1911-1915 Amasya Basını denilince Ermeni cemaatine ait üç gazete ön plana çıkmaktaydı. Örneğin 1911 yılında“Abaraj”adında haftalık gazetenin bazı bölümleri Ermeni Alfabesi ile Türkçe olarak yayınlandı. Amasya'da ilk Türkçe gazete ise 1 Nisan 1920'de yayımlanan“Türközü”idi. Ayrıca Amasya'da“Yeşilırmak, Emel, Hak Yolu, Hakikat, Amasya”adlarıyla pek çok gazete çıkarıldı.“Yeşil Amasya”gazetesi de 1932-1940 yılları arasında haftalık siyasi gazete olarak okurlara ulaşmaktaydı Bu dönemde“Amasya”Gazetesi beş yüz on bir sayı yayımlandıktan sonra bütçe yetersizliği gerekçesiyle kapatıldı. Bunun üzerine İmtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü Eczacı Ekrem Tevfik (Bilgen) tarafından haftalık“Yeşil Amasya”gazetesi çıkarıldı.“Yeşil Amasya”Gazetesi'nin 1932-1940 yılları arasında yayınladığı nüshalar yeni Erken Cumhuriyet Dönemini kapsamaktadır. Yerel basının o günkü koşullarda nasıl yayım yaptığının örneklerinden birisidir. Ulusal basına konu olan iç ve dış gelişmelerin yanı sıra yerel konulara da ağırlık verilmiştir. Özellikle siyasi gazete olması nedeniyle yapılan inkılâplar gazetede önemli yer tutmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Amasya, located in the Yeşilırmak Valley and at the foot of Mount Harşena, has been home to many civilizations throughout its history spanning over seven thousand years, thanks to its historical and natural beauty. Amasya was also of strategic importance on the eastern border of the Ottoman Empire. Many Ottoman princes also received their education here. With the proclamation of the Amasya Declaration (June 21–22, 1919), the rationale and method of the War of Independence were first shared with the nation. When it comes to the Amasya press between 1911 and 1915, three newspapers belonging to the Armenian community stood out. For example, in 1911, some sections of the weekly newspaper“Abaraj”were published in Turkish using the Armenian alphabet. The first Turkish-language newspaper in Amasya was“Türközü”published on April 1, 1920. Additionally, many newspapers were published in Amasya under the names“Yeşilırmak, Emel, Hak Yolu, Hakikat, Amasya”. The“Yeşil Amasya”newspaper was also published as a weekly political newspaper between 1932 and 1940. During this period, the“Amasya”newspaper was published for 511 issues before being closed due to budget constraints. Following this, the weekly“Yeşil Amasya”newspaper was published by the proprietor and editor-in-chief, Eczacı Ekrem Tevfik (Bilgen). The issues of the“Yeşil Amasya”newspaper published between 1932 and 1940 cover the early Republican period. It is one of the examples of how the local press published under the conditions of that time. In addition to domestic and international developments covered by the national press, local issues were also given prominence. Especially due to its nature as a political newspaper, the reforms carried out during the period held a significant place in the newspaper.