Antroposen çağında doğa imgeleri
İmages of nature in the Anthropocene era
- Tez No: 969484
- Danışmanlar: PROF. CEBRAİL ÖTGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, Antroposen Çağı'nda doğanın modern düşünce içinde ölçülebilir ve yönetilebilir bir nesneye indirgenmesiyle derinleşen özne–doğa ayrımını temel problem olarak ele alır ve doğa imgelerinin üretim ve dolaşımında bilgi, iktidar ve ekonomiyle kurulan ilişkileri görünür kılmayı amaçlar. Bu amaç doğrultusunda, birinci doğa–ikinci doğa ayrımı ekseninde kuramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Birinci doğa temsilleri Batı ve Japon sanatındaki kültürel yansımalar üzerinden incelenmiş, ikinci doğanın tarihsel oluşumu Antroposen bağlamında ele alınmış ve çağdaş sanat pratikleriyle ilişkilendirilmiştir. Nesneleşen hayvan meselesi, felsefi düşünce ve üretim ilişkileri açısından değerlendirilmiş, çağdaş sanatta hayvan temsillerinin etik ve estetik sınırları tartışılmıştır. Son olarak, doğayı yeniden düşünmenin olanakları ekoloji kuramları bağlamında ele alınmıştır. Araştırma disiplinlerarası bir yöntemle yürütülmüş. İkonografik/ikonolojik çözümleme, söylem ve pratik temelli araştırma yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Bulgular, birinci–ikinci doğa ayrımının Antroposen bağlamında doğanın ikincilleştirilmesini tutarlı biçimde açıkladığını, doğa imgelerinin kültürel, ekonomik ve ideolojik yapılar tarafından biçimlendirildiğini ortaya koymaktadır. Tezin özgün yönü, kuramsal çözümlemeyi yaratıcı süreçteki sanatsal üretimlerle bir araya getirerek, doğayı yalnızca bir temsil konusu değil, insanın düşünme ve görme biçimlerini dönüştüren etkin bir varlık alanı olarak yeniden tanımlamasını amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the deepening subject–nature dichotomy that emerged as nature was reduced to a measurable and controllable object within modern thought during the Anthropocene. It aims to reveal the connections between knowledge, power, and economy in the production and circulation of nature images. For this purpose, a theoretical framework was established around the concepts of first and second nature. Representations of first nature were examined through the cultural reflections of Western and Japanese art; the historical formation of second nature was discussed in relation to the Anthropocene and evaluated within the framework of contemporary art practices. The issue of the objectified animal was analyzed in terms of philosophical thought and production relations, while the ethical and aesthetic boundaries of animal representations in contemporary art were discussed. Finally, the possibilities of rethinking nature were examined within the context of ecological theories. The research was conducted through an interdisciplinary methodology combining iconographic/iconological analysis, discourse analysis, and practice-based research. The findings demonstrate that the distinction between first and second nature consistently explains the secondary positioning of nature within the Anthropocene and that nature images are shaped by cultural, economic, and ideological structures. The originality of the study lies in integrating theoretical analysis with creative artistic production, redefining nature not merely as a subject of representation but as an active field of existence that transforms human modes of seeing and thinking.