A conversation analytic study on repair practices in L2 English peer interaction
İngilizce öğrenenlerin akran etkileşiminde onarım uygulamaları üzerine bir konuşma çözümlemesi çalışması
- Tez No: 969499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER CAN DAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Etkileşimsel yeti, bireylerin anlamlı sosyal değiş tokuşlarda bulunmaları, ortak anlayış sağlamaları ve dili farklı bağlamlara uygun olarak kullanmaları içi gereken bilgi ve becerilere işaret eder. Özellikle etkileşimsel yetilerin farklı olduğu ikinci dil (L2) bağlamlarında, onarım uygulamaları, öznelerarasılığın ve konuşmanın akışının (Eng. progressivity) sağlanmasında önemli bir rol oynar. L2 bağlamında etkileşimsel yeti üzerine yapılmış çalışmalara rağmen, özellikle akran etkileşimlerinde gerçekleşen alıcı onarımlar yoluyla etkileşimsel sorunların nasıl yönetildiğine dair daha ayrıntılı araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu tez, araştırma yöntemi olarak Konuşma Çözümlemesi yaklaşımını kullanarak Türkiye'deki bir üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulu'nda düzenlenen İngilizce Konuşma Kulübü oturumlarına katılan öğrencilerin akran iletişimlerini araştırmaktadır. Yarı-kurumsal bir ortamda katılımcıların onarım yollarını inceleyen bu çalışma, akran destekli anlam kurma süreçlerinin gelişimsel doğasını ortaya koymaktadır. Analiz, onarımda anadil Türkçenin kullanımını, bakış ve jest gibi bedensel kaynakları ve akıllı telefonlar gibi materyalleri içeren çeşitli alıcı-onarım uygulamalarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, bazı dizilerin karşılıklı anlayışla sonuçlanırken bazılarının onarımın yarıda bırakılması ya da konunun değiştirilmesiyle sonuçlandığı görülmektedir. Bu uygulamalar, öğrencilerin anlam müzakeresi yaparken dil bilgisi açısından eşitsizliklere rağmen etkileşimsel akışı sürdürürken etkileşimsel yeterliklerinin (IC) durumsal ortaya çıkışını göstermektedir. Bulgular, L2 öğrencilerinin etkileşimsel sorunlara yanıt verirken kullandıkları sözlü ve bedensel kaynaklara ilişkin alanyazına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Interactional Competence (IC) encompasses the skills and knowledge required of individuals to engage in meaningful social exchanges, demonstrating a mutual understanding and appropriate language use within diverse contexts. In second language (L2) classroom settings where participants possess different levels of linguistic proficiency, repair practices play an important role in maintaining intersubjectivity and progressivity. Despite the existing literature on L2 IC, there remains a need to closely examine how L2 learners manage interactional trouble, particularly through other-repair practices in peer interaction. Using multimodal Conversation Analysis (CA) as the research methodology, the study examines video recordings of Turkish L2 learners of English in a Speaking Club setting at a university in Türkiye. This study explores the repair trajectories of the participants in a semi-institutional setting, shedding light on the nature of peer-supported meaning-making. The analysis reveals a range of other-repair practices, including collaborative repair sequences, use of L1 Turkish in repair, embodied resources like gaze and gesture and materials such as mobile phones. It also shows variation in repair outcomes, with some sequences leading to mutual understanding while others result in abandonment or topic shift. These practices demonstrate how learners' IC emerges in situ as they negotiate meaning, provide assistance and maintain interactional flow despite asymmetries in linguistic knowledge. The findings add to the existing literature on the verbal and embodied resources L2 learners utilize in responding to interactional troubles.