Gadolinyum katkılı çinko borosilikat camların radyasyon zırhlayıcı olarak üretimi ve karaktarizasyonu
Production and characterization of gadolinium-doped zinc borosilicate glasses for radiation sheilding
- Tez No: 969544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ KAMIŞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Gönen Jeotermal Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alternatif Enerji Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alternatif Enerji Kaynakları Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, iyonize edici radyasyonun önemi giderek artmaktadır. Bu radyasyon; tıp, enerji, güvenlik ve savunma gibi birçok sektörde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, iyonize edici radyasyonun biyolojik dokular üzerindeki potansiyel zararlı etkileri de göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle, iyonize radyasyonun bulunduğu ortamlarda çalışan bireylerin, uluslararası radyasyon güvenlik standartlarına uygun olarak korunması büyük önem taşımaktadır. Radyasyon koruma protokollerinin etkin bir şekilde uygulanması, çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlamada kritik rol oynar. Bu çalışmada, toksik etkiye sahip olan kurşunun çevresel zararlarını azaltmak amacıyla, kurşun zırhlamasına alternatif olarak ZnO, B2O3 ve SiO2 ana matrisine çeşitli oranlarda Gd2O3 katkıları eklenerek, (60-x)ZnO-30B2O3-10SiO2- xGd2O3 (x=0, 2.5, 5, 10, 20) formülasyonu kullanılarak farklı cam kompozisyonları geliştirilmiştir. Üretilen camların radyasyon karşısındaki davranışları deneysel ve teorik yöntemlerle incelenmiştir. Deneysel olarak; Ba-133, Cs-137 ve Co-60 noktasal radyoaktif kaynaklar kullanılarak NaI(Tl) sintilasyon dedektörü ile ölçülmüştür. Ayrıca, MCNP6.2 simülasyon kodu ile kütle zayıflatma katsayıları standart WinXCOM verileri ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, en yüksek radyasyon zırhlama özelliğine sahip camın %20 Gd2O3 olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, ionizing radiation is becoming increasingly important. This radiation is widely used in many sectors such as medicine, energy, security, and defense. However, the potentially harmful effects of ionizing radiation on biological tissues should not be ignored. Therefore, it is of great importance that individuals working in environments where ionizing radiation is present are protected by international radiation safety standards. Effective implementation of radiation protection protocols plays a critical role in ensuring the health and safety of workers. In this study, different glass compositions were developed using the formulation (60-x) ZnO-30B2O3-10SiO2- xGd2O3 (x=0, 2.5, 5, 10, 20) by adding Gd2O3 additives at various ratios to the main matrix of ZnO, B2O3, and SiO2 as an alternative to lead armoring to reduce the environmental damage of lead, which has toxic effects. The behavior of the produced glasses against radiation was investigated by experimental and theoretical methods. Experimentally; Ba-133, Cs-137, and Co-60 were measured with NaI(Tl) scintillation detectors using point radioactive sources. In addition, the mass attenuation coefficients were compared with standard WinXCOM data using the MCNP6.2 simulation code. The results showed that the glass with the highest radiation shielding properties is 20% Gd2O3.