Livelihood vulnerability assessment of Syrian refugees in Basmane, İzmir
İzmir Basmane'deki Suriyeli mültecilerin geçim kırılganlığının değerlendirilmesi
- Tez No: 969553
- Danışmanlar: PROF. DR. MENELAOS GKARTZIOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Suriyeli mültecilerin tehlikelere uyum sağlama becerilerini geliştirmek, risk farkındalığını artırmak ve hem ev sahibi toplum hem de mülteciler için kentsel politikalar geliştirmek amacıyla geçim sermayesi ve Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) kırılganlık çerçevesini kullanarak Suriyeli mültecilerin geçim kaynaklarının kırılganlığını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Suriyeli mülteciler, Suriye iç savaşı ve zorla yerinden edilmeleri ve karşılaştıkları zorluklar nedeniyle kırılgan grup olarak seçilmiştir. Çalışma alanı, İzmir'in Konak ilçesinde mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Basmane bölgesidir. Karma yöntemler kullanılmıştır. Geçim kırılganlığı endeksi (LVI) doğal, sosyal, ekonomik, fiziksel ve insan sermayeleri kullanılarak hesaplanmıştır. LVI-IPCC maruziyet, duyarlılık ve uyum kapasitesi kullanılarak hesaplanmıştır. Geçim hassasiyeti, Suriyeli mülteciler ve sivil toplum kuruluşları (STK'lar) ile derinlemesine görüşmeler yapılarak araştırılmıştır. Genel LVI değeri olan 0,48 yüksek düzeyde kırılganlığa, LVI-IPCC değeri olan 0,02 ise orta düzeyde kırılganlığa işaret etmektedir. Sermaye özelinde, LVI en çok finansal sermayeden ve en az insan sermayesinden etkilenirken, LVI-IPCC en çok doğal sermayeden ve en az sosyal sermayeden etkilenmektedir. Fiziksel sermaye en fazla maruz kalan, finansal sermaye en hassas olan ve sosyal sermaye uyum kapasitesinin geliştirilmesine en fazla katkıda bulunan sermayedir. Nitel sonuçlar, Suriyeli mülteciler için günlük yaşamda kamusal alan deneyimleri/zorlukları temasının kırılganlığı etkileyen diğer temalarla en çok ilişkili tema olduğunu gösterirken, STK'lar geçim kaynağı kırılganlığını artıran mülteci yoğunluğu ve bunun sonuçları ile sosyal uyum sorunları temalarını vurgulamıştır. Bu çalışma, kırılganlığın azaltılmasında ve/veya ortadan kaldırılmasında bağlam, kırılgan grup ve sermaye türleri özelinde ihtiyaçları, potansiyelleri ve tehditleri açığa çıkaran sürdürülebilir geçim kaynakları yaklaşımının önemini vurgulayarak kent planlama literatürüne katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the livelihood vulnerability of Syrian refugees, using the livelihood capital and the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) vulnerability framework to improve the ability of Syrian refugees to adapt to hazards, increase risk awareness, and develop urban policies for both the host community and the refugees. Syrian refugees were selected as a vulnerable group due to the difficulties they face because of the Syrian civil war and their forced displacement. The study area is the Basmane where refugees live in high density in the Konak district of İzmir, Türkiye. This study employs mixed methods. The Livelihood Vulnerability Index (LVI) is calculated using natural, social, economic, physical and human capitals. The LVI-IPCC is calculated using exposure, sensitivity and adaptive capacity. The livelihood vulnerability was explored through in-depth interviews with Syrian refugees and non-governmental organisations (NGOs). The overall LVI value of 0.48 indicates high vulnerability, and the LVI-IPCC value of 0.02 indicates moderate vulnerability. In respect capital specificity, LVI is most affected by financial capital and least by human capital, while LVI-IPCC is most affected by natural capital and least by social capital. Physical capital is the most exposed, financial capital is the most sensitive, and social capital contributes most to improving adaptive capacity. Qualitative results showed that the theme of daily public area experiences/challenges for Syrian refugees is the theme most related to other themes affecting vulnerability, while NGOs highlighted the themes of refugee density and its consequences and social adaptation problems that increase livelihood vulnerability.