Denizanası ham venomlarının iki farklı kolon kanser hattındaki sitotoksik etkesi belirlenmesi
Determination of the cytotoxic effects of jellyfish crude venoms on two different colon cancer cell lines
- Tez No: 969559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURÇİN KİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Denizanalarının hem savunma hem de avlanma amacıyla kullandığı yakıcı yapılar“nematosist”olarak adlandırılır. Yapılan çalışmalar nematosistlerin farklı şekillere ve farklı venom içeriğine sahip olduğunu göstermiştir. Cnidaria venomları peptitler, proteinler, fosfolipidler, glikoproteinler, steroller, biyoaktif aminler ve karbonhidratlardan oluşmaktadır. Bu çalışmada, denizanası venomlarının iki farklı kolon kanseri hücre hattı kültürlerindeki sitotoksik etkilerinin belirlenmesi, kontrol grubu olarak sağlıklı kolon hücre hattındaki sitotoksik aktivitesi ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada doğadan toplanan Aurelia aurita, Rhopilema nomadica ve Anemonia sulcata türlerinin venom izolasyonu gerçekleştirilmiş ve hücre kültürü ile çoğaltılan HT29 ve Caco2 kolon kanser hücreleri ile CCD-18Co sağlıklı kolon hücre hattına 24, 48 ve 72 saat boyunca uygulanmıştır. MTT metodu ile venomların etki ettiği IC50 dozları bulunmuştur. Bu sonuçlara göre hücre ölümlerinin nedenlerinin bulunması için Anneksin-V, ROS ve MMP analizleri yapılmıştır. Çalışmamızda, A. aurita venomu 48 saatte HT29 hücreleri üzerinde sitotoksik olarak daha etkili bulunmuştur. CCD-18co sağlıklı hücrelere ise az zarar verdiği tespit edilmiştir. A. sulcata venomu 48 ve 72 satte HT29 hücrelerinde sitotoksik etki göstermiştir. CCD-18Co sağlıklı hücrelere ise az zarar verdiği gözlenmiştir. R. nomadica venomu ise Caco2 hücreleri üzerinde 48 saatte sitotoksik özellik göstermiştir. Üç farklı venom türünde CCD-18Co sağlıklı kolon hücrelerine en fazla sitotoksik etki gösteren tür R. nomadica olmuştur. Sonuç olarak, her üç Cnidaria türünün venomlarının iki farklı kolon kanser hücre hattı üzerinde sitotoksik etkisinin olduğu kanıtlanmıştır. Venomun sitotoksik etkisinin apoptoz kaynaklı olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, üç farklı Cnidaria türünün venomlarının farklı kanser hatlarında seçici olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The stinging structures utilized by jellyfish for both defense and predation are known as nematocysts. Previous studies have shown that nematocysts exhibit diverse morphologies and venom compositions. Cnidarian venoms consist of peptides, proteins, phospholipids, glycoproteins, sterols, bioactive amines, and carbohydrates. The aim of this study was to evaluate the cytotoxic effects of jellyfish venoms on two different colon cancer cell lines and to compare their activity with that observed in a healthy colon cell line used as a control. Venoms were isolated from Aurelia aurita, Rhopilema nomadica, and Anemonia sulcata specimens collected from nature. These venoms were applied to HT29 and Caco2 colon cancer cell lines, as well as to the CCD18co healthy colon cell line cultured in vitro. The IC₅₀ values of the venoms were determined using the MTT assay. Based on these results, Annexin-V, ROS, and MMP analyses were performed to investigate the mechanisms of cell death. Our findings showed that A. aurita venom was more effective on HT29 cells after 48 hours and caused minimal damage to CCD18co healthy cells. A. sulcata venom exhibited cytotoxic effects on HT29 cells at both 48 and 72 hours, while exerting limited toxicity on healthy CCD18co cells. R. nomadica venom showed cytotoxicity on Caco2 cells at 48 hours. Among the three venoms, R. nomadica exhibited the highest cytotoxic effect on CCD18co healthy colon cells. In conclusion, venoms from all three Cnidarian species demonstrated cytotoxic effects on two different colon cancer cell lines. The cytotoxicity was found to be apoptosis-related. Moreover, the venoms showed selective activity across different cancer cell lines.